„Těší mě, že i při 6. ročníku Rybářových žní lidé nasávali atmosféru kolem vody a rybí svět všemi smysly. Z osmimetrového proskleného tunelu, procházejícího pod vodní hladinou expozičního rybníka, mohli vidět některé z 32 druhů ryb, jejichž obsádka se blíží 350 kilogramům,“ přiblížil akci správce Živé vody Jiří Kroča.

Dominující mezi rybami v expozičním rybníku byly dvě dvoumetrové vyzy velké a118 cm dlouhý kapr Jonáš, vážící 28 kilogramů. Raritou byl v rybníku nepůvodní druh býložravé ryby, pocházející původem z Číny, a to tolstolobik o délce 135 cm a hmotnosti kolem 40 kilogramů. 

Velkým tahákem Rybářových žní byla aklimatizační pratuří obůrka, která je součástí expozice Živá voda. V něm letos 10. dubna, spatřilo světlo světa první mládě pratura, a to po sedmi staletích na Moravě.

„Porodní váha pratuřího býčka, kterého na přelomu loňského července a srpna zplodil s jalovicí Goryňa osmicentový pratuří býk Urus z Milovic, byla 45 kilogramů. Při slavnostním křtu květnu dostal jméno Jaroš. Od té doby své původní telecí hnědé zbarvení změnil na pratuří černé. Dnes se váha Jaroše pohybuje kolem 150 kilogramů,“ informoval Jiří Kroča, který ve funkci hlavního zootechnika dohlížel na bezproblémový porod prvního pratuřího býčka na Živé vodě.

Ve voliérách v areálu pratuří obůrky mohli lidé vidět výra velkého a samici sokola, kteří zrovna prodělávají sokolnický výcvik, ale také párek krkavců.

Při vstupu na Živou vodu si gurmáni ochutnávali na specialitách z jihočeského kapra a dalších druhů ryb, které připravoval Michal Zelenka z jihočeské Mladé Vožice.

„V nabídce jsem měl guláš, špíz, řízečky a hranolky ze sumečka, filet s bylinkami z candáta, rybí klobásu, smažené hranolky z kapra i candáta, ale i další dobroty ze zvěřiny,“ pochlubil se Michal Zelenka.

Hosty, kteří mají obavy z rybích kostí, ujišťoval, že pro ně je vhodné maso z candáta. V něm je velice málo drobných svalových kůstek, které při smažení nebo grilování zkřehnou a často se úplně rozpadnou

 „Přijeli jsme na tuto akci až z Mikulova. Na Živé vodě jsme poprvé a moc se nám líbil pohled na ryby z tunelu pod vodní hladinou. Navíc potápěč Vladimír, který vzal na sebe roli vodníka, vytáhl z osudí pod vodou číslo naší vstupenky, a to 38, takže si domů odvážíme keramickou rybu,“ radoval se Josef Varmuža s dcerou a přítelkyní.