Průvodkyní návštěvníků byla o víkendu Ivana Horáková z Tučap, která se zdobení vajíček věnuje třicet let, ale poslední čtyři roky je její prioritou tvorba a zdobení perníků.

„Zdobím kraslice škrabanou technikou, voskovou batikou, voskovým reliéfem, slámou, ale také dělám kraslice vrtané a děrované. Až na etnograficky čisté vzory dělám všechny druhy kraslic. Netvořím ale zelové kraslice, ale zkoušela jsem kraslice leptané kyselinou,“ zasvětila do tvůrčího procesu zkrášlování vaječných skořápek Ivana Horáková.

Prozrazuje, že sehnat před velikonocemi bílá vajíčka je už několik let velký problém. Navíc skořápky bílých slepičích vajec, která lze koupit v obchodě, jsou velice tenká a často praskají již při vyfukování.

Na výstavě je celá řada tradičních technik výzdoby kraslic. Návštěvníci mohou obdivovat bohatou škálu vzorů a barev i preciznost jejich provedení.

Také bohatá produkce moravských center kraslicové výroby potvrzuje, že mnoho žen ovládá nebo ovládalo náročné technologické postupy. Třeba voskovanou batiku zelovou, kostelovou a halůzkovou vytvořenou malérečkami z Ostrožské Nové Vsi, voskovanou batiku z Velkých Popovic, z Velké nad Veličkou, Horního Slavkova, Dolního Němčí či Ostrožské Lhoty.

V jedné z vitrín je k vidění kombinovaná technika – perokresba s reliéfním voskem nebo třeba olejomalba na vaječné skořápce, vytvořená paní Kopřivovou z Nivnice.

„Na výstavě je jen nepatrná část sbírky kraslic Zdeňky Kuncové, která jich v ní ale má na deset tisíc. Ona sbírá etnograficky čisté kraslice, které už dnes téměř nikdo nevytvoří,“ uzavřela průvodkyně expozicí Ivana Horáková.