Když měl Laďa šedesát, tak to prasklo! Ptáte se co? Když pan Ladislav Štefka oslavil šedesáté narozeniny, vypukla sametová revoluce. Ano, je to tak. Narodil se 17. listopadu 1929 a v průběhu let se stal jedním z nejznámějších občanů Uherského Hradiště. Bohužel měl velké zdravotní postižení, a tím pádem nepracoval. Přesto jsme jej většinou tak rádi potkávali nejen v ulicích Uherského Hradiště, ale i na jeho častých výpravách po okolí.

Ještě po sedmdesátce dokázal za den ujít i přes 20 kilometrů. Společně s „Kosími bratry“ a několika dalšími veleznámými občany okresního města dotvářel jeho kolorit. Občas se vyskytli v jeho blízkosti hňupi, kteří na něj posměšně volali, třeba „silonko“, protože často nosil kraťasy a silonové punčochy. Laďa byl člověk mírumilovný, každého pozdravil a velmi rád prohodil pár slovíček. Ale když se k němu lidé chovali hrubě, dokázal se bránit. Asi před dvaceti lety mi jeden známý popsal situaci, kdy na Laďu posměšně volali dva přiopilí puberťáci. Laďa se zastavil, zvedl nejbližší šutr a… trefoval se velmi dobře. Myslím si, že oba výrostci si podobné provokace v budoucnosti odpustili.

Nejsem původem Hradišťan, ale pana Ladislava Štefku jsem si oblíbil již od roku 1981, kdy jsem se do okresního města přistěhoval. Napsal jsem o něm asi 10 článků a přibližně stejný počet fotografií byl zveřejněn v různých novinách, především regionálních. Miloval Staré Město, kam pravidelně dlouhá léta docházel na michalské hody a byl „stínovým“ dirigentem Staroměstské kapely. Hrdě šel v hodovém průvodu s taktovkou v ruce, vždy perfektně oblečený a nažehlený. Prostě švihák, díky péči svých nejbližších.

V polovině devadesátých let jsem v Uherském Hradišti organizoval několik akcí, třeba setkání dvojníků či soutěž Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Mezi originality patřil i anketní průzkum, kdy jsem náhodně oslovil 100 občanů Uherského Hradiště. Zkoumal jsem, kolik procent z nich zná starostu města, přednostu okresního úřadu a pana Štefku. A jaký byl výsledek? Nejznámější byl pan Ladislav Štefka, kterého na fotografii poznalo 78 % dotázaných, na druhém místě skončil starosta 72 % a třetí příčka patřila přednostovi okresního úřadu 63 %. Pochopitelně jsem se dotazoval širokého spektra občanů ve věku 15 – 80 let. Zvláště mladí lidé neměli o vedoucích představitelích města i okresu mnohdy ani ponětí, ale Laďu znali téměř všichni.

Nastal čas smutného loučení, pan Ladislav Štefka zemřel 19. prosince 2007. Bylo mu 78 let a 32 dní. Poslední rozloučení se konalo 27. prosince 2007. Budeme na Vás, pane Ladislave, dlouho vzpomínat.

Naposledy jsme Ladislava Štefku viděli na michalských hodech v roce 2005. Jako vždy „vypomáhal“ při dirigování Staroměstské kapely. Vždy říkával: „Ve Starém Městě se mi moc líbí, budu tady i pochovaný.“