Chcete nakupovat levně? Pak si pro hovězí zajeďte na jižní Moravu, pro šunkový salám do Ústí nad Labem a pro kuřata do Pardubic. Mezi jednotlivými částmi České republiky jsou totiž propastné cenové rozdíly. Proč to tak je, odborníci s určitostí nevědí. Pravděpodobným viníkem je podle nich lokální konkurence.

Papriky dražší o 35 korun

Ceny v jednotlivých krajích podrobně sleduje Český statistický úřad. Největší rozdíly minulý týden zaznamenal u zeleniny, konkrétně u paprik. V Královéhradeckém kraji stál kilogram v průměru přes jednaosmdesát korun, na Karlovarsku přes šestačtyřicet korun. Rozdíl v ceně je tak úctyhodných pětatřicet korun. A podobné rozdíly se dají vysledovat i u dalších potravin.

„Stanovit jednoznačnou příčinu těchto cenových rozdílů je velmi obtížné,“ říká mluvčí Potravinářské komory České republiky Dana Večeřová. „Za zpracovatele můžu prohlásit, že oni na vině nejsou, protože ti dodávají po celé republice za téměř stejnou nebo alespoň srovnatelnou cenu. Příčinu bych spíše viděla v cenové politice obchodníků a v koupěschopnosti v jednotlivých krajích,“ myslí si mluvčí s tím, že tam, kde nemají lidé peníze, nemohou jít obchodníci s cenami příliš nahoru.

Nakupujte v Praze, je levná

Podle šéfredaktorky odborného časopisu Moderní obchod Evy Klánové za to může konkurence. Tam kde je, jsou ceny nižší. Kde chybí, tam si musí lidé připlatit. „Záleží na konkurenci, jaká je v daném kraji a také, jaké typy obchodních sítí zde mají zastoupení. Zda jde o levnější diskonty či řetězce nabízející dražší zboží,“ vysvětluje.

Neplatí to ale pro všechny. Například řetězec Tesco stanovuje své ceny pro celou Českou republiku. „Samozřejmě je to s ohledem na konkurenci, abychom byli nejlevnější,“ uvedla včera mluvčí společnosti Tesco Eva Karasová.

Téměř v žádném případě jako nejdražší nevyšla Praha, byť by se dal podle vyšší koupěschopnosti obyvatel očekávat opak. Například kilogram vepřového mohou Pražané koupit téměř o sedm korun levněji než obyvatelé Liberecka a šunkový salám o patnáct korun levněji než na Karlovarsku. „Praha je drahá na bydlení. Když si ale vezmete celý spotřební koš, tak zjistíte, že je oproti celé řadě jiných regionů levnější. Jsou zde zastoupeny všechny řetězce a je tu velká konkurence, která tlačí ceny dolů,“ komentuje data ČSÚ Klánová.

Nicméně žádný kraj nevychází jako nejlevnější ve všem. Každý nabízí nízké ceny jen u určitého druhu potravin. Proto kdo by chtěl nakupovat skutečně levně, musel by projet celou republiku.

INFOGRAFIKA:

Rozdíly cen potravin

Před 20 lety se přestalo dotovat jídlo

Praha – Přesně dvacet let uběhlo od doby, kdy jsme se museli rozloučit s regulovanými cenami potravin. Přesto si nyní lidé mohou z výplat zpravidla nakoupit více potravin než dříve. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

O zrušení regulace cen pomocí záporné daně z obratu rozhodla vláda tehdejší Československé federativní republiky v květnu roku 1990. Například kilogram kmínového chleba v roce 1989 stál v průměru 4,4 koruny, o rok později se jeho cena zvýšila na šest korun a v roce 1991 za něj lidé zaplatili 6,6 koruny. V roce 2010 pak kilogram kmínového chleba přišel na 18,86 koruny. Podobný cenový vývoj byl také u ostatních potravin. Kilogram másla v roce 1989 stál 40 korun a v následujících dvou letech se jeho průměrná cena zvýšila na 80,6 koruny, přičemž do roku 2010 vzrostla na 107,6 koruny.

Dva a půl tisíce lahví piva za jeden plat

Ceny potravin sice po sametové revoluci vzrostly, ale lidé si jich nyní mohou koupit více než před rokem 1989. Průměrná výplata v roce 1989 činila 3170 korun a vystačila na nákup 720 kilogramů chleba, 79 kilogramů másla, 106 kilogramů kuřat či 1268 lahvových piv. Podle údajů ČSÚ se současný průměrný výdělek pohybuje na hranici 25 752 korun a lidé si za ně teoreticky mohou pořídit 1365 kilogramů chleba, 239 kilogramů másla, 465 kilogramů kuřat a 2595 láhví piva.

Nutno dodat, že toto srovnání zkreslují dva důležité fakty. Zaprvé se jedná o hrubé mzdy a zadruhé v současné době zhruba dvě třetiny pracujících pětadvacet tisíc měsíčně ani zdaleka nepobírají. Jejich mzdy jsou podstatně nižší.

(čtk, vj)