„Aby bylo možné vybudovat takto specializované oddělení pro lidi s Alzheimerovou demencí v požadovaném standardu, bylo nutné snížit celkovou kapacitu pobytového zařízení v Nezdenicích z původních 165 na současných 142 lůžek,“ informoval ředitel příspěvkové organizace Sociální služby Uherské Hradiště Bronislav Vajdík.

Pro nově vzniklou službu vzniklo v nezdenickém zařízení 21 jednolůžkových a tři dvoulůžkové pokoje. Ty jsou moderně vybudované a samozřejmostí tam je to, že součástí každého pokoje je umyvadlo, WC a bezbariérový sprchový kout.

V novém zařízení se zvláštním režimem ve třech podlažích budovy „B“ jsou nezbytné doplňky, chránící bezpečnost uživatelů, s ohledem na jejich specifické onemocnění. Péče o seniory trpící Alzheimerovou nemocí je podle Vajdíka natolik náročná a specifická, že jen málo jejich příbuzných ji zvládne v domácím prostředí.

Proto tlak veřejnosti na provozovatele pobytových sociálních služeb typu domov se zvláštním režimem pro osoby s Alzheimerovou demencí stále narůstá.

„Náklady na realizaci projektu, včetně vybavení interiérů a úpravy venkovních prostor, si vyžádaly 28 milionů korun. Část z celkové částky zaplatilo Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky,“ poznamenal Bronislav Vajdík.

„Sociálním službám Uherské Hradiště se po zdařilé rekonstrukci jedné z budov Domova pro seniory v Nezdenicích podařilo zavést zcela novou službu jak v naší obci, tak v našem regionu, ojedinělou – Domov se zvláštním režimem. Je to velká podpora rodinám, které již nemohou dále pro své blízké, jež jsou postiženi Alzheimerovou chorobou, zajištovat tuto velmi náročnou péči v domácím prostředí,“ ocenila vybudování nového oddělení se zvláštním režimem starostka Nezdenic Libuše Bídová.

Ta zaměstnancům specializovaného oddělení i Domova pro seniory popřála do jejich práce hodně energie, trpělivosti i souznění.

„Obec Nezdenice tvoří společně s místním Domovem pro seniory pevného partnera, s oboustrannou spoluprací na velmi vstřícné úrovni,“ dodala Libuše Bídová.