„Byli jsme tam za šprty, seděli jsme jakože ve školních lavicích. Kolemjdoucí si navíc s námi mohli zahrát například piškvorky," popsala živé tablo jedna z jeho iniciátorek Tereza Šimčáková. Na gymnáziu se letos chystá do maturitních místností celkem šest tříd.

Inspiraci v podobě známého čaroděje Harryho Pottera zase našli žáci tamější 4. A. Jak jim kostýmy populární postavičky sedly, budou moci všichni posoudit za oknem jídelny gymnázia.

Čtyři maturitní třídy chystají pro letošní rok tabla také na Obchodní akademii a Vyšší odborné škole a Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky v Uherském Hradišti. Zatímco jedna ze tříd má už za sebou fotografování v jednom z hradišťských barů, ve kterém studenti usedli za stolečky se složkou coby profesionální ekonomové, jiní maturanti z této školy se na fotkách vrátí do prvních tříd, aby bedlivě naslouchali pokynům pana ředitele, zobrazeného v podobě populárního kantora Igora Hnízda z filmu Obecná škola.

Dost možná svou budoucí roli na sebe vzali žáci třídní učitelky Ivy Mráčkové z 'ekonomky'. „Tablo bude pojaté ve formě účetní knihy. Každý ze studentů bude představovat jeden typ daně a bude se fotit s něčím symbolickým, co ji reprezentuje. Výsledek práce bude k vidění na autobusovém nádraží," informovala Slovácký deník Iva Mráčková.

Až hororově pojali své maturitní tablo studenti čtvrtého ročníku Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické v Uherském Hradišti.

Ti si pozvali fotografa do opuštěných prostor staré chirurgie Uherskohradišťské nemocnice. V tamější improvizované márnici se před objektiv postavilo, nebo spíše ulehlo jednadvacet studentů 4. A z oboru zdravotnický asistent. Který z nich má na svém těle vyobrazený největší rozsah zranění, budou moci zájemci posoudit od května v centru Hradiště. „Inspirovali jsme se podobným tablem v Kroměříži. Třídní učitelka vystupuje v roli patoložky a spolupracovala s námi také vizážistka Andrea Duchovny, která aranžovala přímo na tělo věrohodné imitace poranění," vylíčila vznik netradičního tabla jedna ze zapojených studentek Alžběta Koželuhová.

Doslova vznášet se bude pro změnu jedna maturitní třída v Uherském Brodě. Tamější octávu A osmiletého gymnázia zaujala trmatika levitující třídy. „Původně jsme se vyfotili na židlích, které se poté vymažou a osoba se zasadí do prostředí, které má ráda. V tom se bude jakoby vznášet. Někdo se tak proletí školní knihovnou, jiný například tělocvičnou," popsala zaměření uvedeného tabla studentka Kristýna Bublíková.

Podobně plnou hlavu příprav budoucího tabla mají momentálně i studenti dalších tří tříd uhersko- brodského gymnázia.

Že pro více než dvě desítky studentů nebývá vůbec jednoduché se shodnout na jedné jediné podobě maturitního tabla, potvrdila například Štěpánka Janíková ze Střední odborné školy a Gymnázia Staré Město. Její třída 4. G si pro své tablo zvolila anglický název Friends.

„Asi po týdnu dohadů jsme se shodli na tomto tématu. Padaly nejrůznější i hodně složité nápady, ale nakonec jsme se rozhodli pro něco jednoduššího," nastínila náročný proces výběru Štěpánka Janíková. Její třída se nakonec nechala po skupinkách vyfotografovat v interiérech Kongresového centra ve Starém Městě.

Jak dobrý to byl nakonec nápad, budou moci všichni zájemci posoudit ve vitríně obchodu Hradišťanka v centru Uherského Hradiště.