„Akce tohoto rozsahu vyžaduje nejen několikaměsíční přípravu, ale také dlouhodobou rezervaci řemeslníků a výrobců zabijačkových specialit, jimž bychom s aktuálním vývojem událostí nemohli zaručit, že skutečně proběhne,“ vysvětlil konečný verdikt ředitel obecně prospěšné společnosti Park Rochus Jan Blahůšek.

Hra Fidlovačka ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.
Fidlovačka v televizi! Slovácké divadlo odvysílá další inscenace

Podotkl, že v minulých čtyřech ročnících měly stovky návštěvníků příležitost zhlédnout ukázku lidových tradic v podobě masopustních obchůzek a fašankových masek na Slovácku nebo podšablových tanců. Nechyběly ani ochutnávky jitrnic, tlačenek či vařeného masa a jiných zabijačkových specialit přímo od mistrů řeznického řemesla. Na zabijačkových lahůdkách si mohli návštěvníci pošmáknout v areálu muzea nebo si je v kastrolcích či konvičkách odnést domů.

Vinařství na Slovácku. Ilustrační foto
Klání v řezu vinné révy poprvé na Slovácku? Pandemie je proti

„Nezbývá než vyjádřit naději, že se ve Skanzenu Rochus budeme moci společně sejít v sobotu 20. března, tedy o prvním jarním dnu. Akce ponese název Den otevřených dveří a větrání peřin. Program Od fašanku do Velikonoc by se mohl za zlepšených protiepidemických podmínek uskutečnit o týden později, tedy 27. března,“ uvedla Veronika Žídková, programová pracovnice Skanzenu Rochus.