Chutný preclík má tříměsíční trvanlivost, upéct ho ale není vůbec jednoduché.Křupavé preclíky s oceněním Klasa byly k dostání v sobotu v Amfíku Bukovina

„Ženské ráno začínají už kolem šesté hodiny. Práce kolem toho mají hodně. Děláme příchutě mák se solí a celozrnné, buď úplně malé, nebo tady ty větší. Ze stejného těsta jsme nedávno navíc začali ještě dělat tady ty zapletené tyčinky," ukazuje na pult plný voňavých dobrot.

Před pěti lety získaly preclíky z Českého ráje ocenění Klasa, čehož si jeho výrobci velmi považují.

„Jezdí se po farmářských trzích a lidi, kteří chodí nakupovat, dávají v anketě hlasy. A ty nejúspěšnější pak získají toto ocenění. Takových trhů jsme museli objet možná dvacet, hlasování probíhá i v časopisech," popisuje Květa Sochorová s tím, že i na nakupující toto ocenění působí.

„Lidi vědí, že to je velice dobrý výrobek, ptají se, kde ho seženou. Akorát v naší společnosti je problém, že u nás výrobky nabízejí prodejci, kteří vůbec nemají ponětí, co to znamená Klasa. Jde jim pouze o cenu, kvalita a zdraví je nezajímá. Nemůžeme je nabízet ani v supermarketech, tam o ně taky není zájem. Takže takového kvalitní zboží dnes najdete většinou jen u malých českých obchodníků," uzavírá Květa Sochorová.

Autorka: PETRA KUČEROVÁ