Hlavní role vytvoří Josef Kubáník a Květa Fialová. A právě tato ústřední dvojice navštívila dětskou kliniku Fakultní nemocnice v Olomouci.

„Chtěli jsme před Vánoci pozdravit nemocné děti. Teď, víc než kdykoliv předtím, totiž víme, jak jim asi je,“ říká dvaaosmdesátiletá Květa Fialová, jež ztvární postavu babi Růženky. „Příběh Oskara z naší hry se odehrává právě v čase Vánoc, tedy v době, kdy si moc přejeme, abychom celý příští rok prožili ve zdraví a obklopení těmi nejbližšími,“ dodává s tím, že se se svým hereckým i životním partnerem Josefem Kubáníkem velmi zajímala o osudy jednotlivých dětí, které na oddělení potkala.

Herci ale přijeli i s nápadem, který vznikl ve Slováckém divadle v minulých dnech. „Naši kolegové se spontánně začali zapisovat do registru dárců kostní dřeně, díky čemuž mohou pomoct s leukémií komukoliv na světě. Ale chceme pomáhat dál a dál,“ vysvětluje představitel Oskara Josef Kubáník. „Po dohodě s panem profesorem Mihálem jsme se rozhodli, že s paní Fialovou a dalšími herci Slováckého divadla natočíme záznam naší inscenace na CD a výtěžek z jeho prodeje poputuje nadaci Šance, která o nemocné děti pečuje,“ představuje novinku Josef Kubáník.

Diváci se mají nač těšit. Inscenace vzniká pod vedením vyhlášené režisérky Zoji Mikotové, hudbu napsat držitel ceny Alfréda Radoka, skladatel David Smečka, pozoruhodné budou i herecké výkony hlavních protagonistů. Sám Josef Kubáník má navíc s leukémií osobní zkušenosti, když mu před lety na zhoubnou chorobu onemocněl jeho synovec. „Náš malý Kryštof má snad to nejhorší za sebou. Symbolicky jsem jej aspoň poprosil, aby nám napsal text na plakát,“ prozrazuje Kubáník.

S pomocí herců je nadšený i přednosta dětské kliniky profesor Vladimír Mihál. „Ten krásný příběh Oskara a růžové paní znám. Netušil jsem, že budu mít tu čest přihlížet, jak se rodí na divadelním jevišti. A ještě více mě dojímá chuť, s jakou herci chtějí pomáhat,“ uzavírá. Hra Oskar a růžová paní bude mít ve Slováckém divadle premiéru 7. ledna.