„Majitel si přál, aby se v celém jeho provozu se třemi kavárnami přestalo kouřit. Samozřejmě jsme toto nařízení respektovali, nicméně během několika měsíců ubylo zákazníků do té míry, že jsme museli činnost provozu ukončit,“ říká Jana Bahulíková z Popovic. Řešením situace by bylo podle ní zavedení celoplošnéno zákazu kouření ve všech restauracích a kavárnách.

Z odlivu zákazníků z její kavárny jsou v rozpacích i někteří nekuřáci, kteří navštěvují podobná zařízení v těsné blízkosti uzavřené kavárny.

„Jsem rád, že se kolem mě nekouří. Ovšem pokud to má ve výsledku znamenat uzavírání těchto zařízení, pak bych se přikláněl k zavedení oddělených prostorů pro kuřáky a nekuřáky. Překvapilo mě, jak radikálně se kuřáci postavili k tomu, že si u kávy nemohou zapálit. Zakouřit si například venku ještě před objednávkou kávy je pro ně evidentně nepřijatelné,“ kroutí nechápavě hlavou pravidelný kavárenský „štamgast“ Vladislav Komárek.

Oslovení podnikatelé připouští, že zavedení „nekouření“ v kavárnách může znamenat jisté komplikace, ty by však neměly vést až k zastavení činnosti. Například Pavel Kundrátek provozuje nekuřáckou restauraci v Uherském Brodu dva roky. Svým kolegům z dalších regionů doporučuje, aby ve své snaze vytrvali.

Hosté si prý zvyknou, nebo je nahradí jiní

„Zpočátku jsme také měli problémy. Lidé chtěli kouřit i u nás. Teď už si ale zvykli a restaurace funguje bez problémů a bez úbytku hostů. Doporučuji všem podobným podnikatelům, aby svou snahu nevzdávali, hosté si určitě zvyknou. A ty, co kvůli zákazu kouření do restaurace přestali chodit, nahradí noví zákazníci,“ míní Kundrátek.

Podnikatelé provozující „hostinskou činnost“ se řídí v otázce kouření v jejich provozovně zákonem o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami. V těchto ustanoveních je jasná specifikace míst, kde je zakázáno kouřit.

„Jednoduše řečeno – zakázáno kouřit je, mimo jiné, ve vnitřních prostorách nekuřáckých zařízení a ve vnitřních prostorách vyhrazených pro nekuřáky v zařízeních s vyhrazenými prostory. Provozovatelé mají povinnost viditelně označit u vstupu do zařízení, zda se jedná o kuřácké či nekuřácké zařízení,“ upřesnil vedoucí živnostenského odboru v Uherském Hradišti Marek Rybnikář.

Počet nekuřáckých a kuřáckých provozoven nikdo neeviduje. „Není zákonnou povinností živnostenského odboru evidovat počet kuřáckých či nekuřáckých provozoven. Pouze provádíme, na základě zákona, kontrolu označení kuřáckých a nekuřáckých provozoven,“ sdělil Rybnikář.

Dodržování příslušného zákona kontrolují také policisté. „Stávající legislativa umožňuje, aby se provozovatel sám rozhodl, zda jeho restaurace či kavárna bude kuřácká či ne. Pokud jeho takový provoz nabízí posezení kuřákům i nekuřákům, musí by být obě části provozovny od sebe odděleny stavebními úpravami,“ upřesnil mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental.

Strážci zákona občas řeší i konflikty, mezi hosty restauračních zařízení. „Před nedávnem jsme v Uherském Hradišti zasahovali u konfliktu, kdy host-nekuřák v restauraci napomenul kuřáka, že se nachází v prostoru, kde je kouření zakázáno. Kuřák muže napadl a odhodil ho na stůl. Pak z hospody utekl. Nepodařilo se nám ho vypátrat a případ byl odložen,“ zavzpomínal Mergental. V případě, že host poruší zákaz kouření, ho může obsluha provozovny vykázat, případně zavolat policisty.

Strážníky k neukázněným kuřákům v místech, kde je zapálení cigarety zapovězeno, prozatím v Uherském Hradišti nikdo nevolal. „Pokud by si ale provozovatel s takovým hostem nevěděl rady a obrátil se na nás, kuřákovi pak hrozí pokuta do výše až jednoho tisíce korun,“ podotkl velitel hradišťských strážníků Vlastimil Pauřík. (kO)

„Stávající legislativa umožňuje, aby se provozovatel sám rozhodl, zda jeho restaurace či kavárna bude kuřácká či ne. Pokud jeho takový provoz nabízí posezení kuřákům i nekuřákům, musí by být obě části provozovny od sebe odděleny stavebními úpravami,“: mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental. V případě porušení zákazu kouření v restauraci může kuřák zaplatit pokutu až jeden tisíc korun.