Akce, které se jinak konají v průběhu celého školního roku, byly tentokrát shrnuty do jediného dne. Žáci prvního stupně předvedli svou dovednost při nejrůznějších soutěžích ve sportovní hale. Žáci druhého stupně závodili v prostorách školy. Nejdříve byl odstartován štafetový běh.

Napětí a nadšení vzrůstalo s každou další závodní dvojicí. Všeobecné atmosféře podlehli i zahraniční hosté a s chutí povzbuzovali závodníky. Ještěže neuměli česky, protože fandící žáky občas ovládly emoce, a tak občas ulétl i silnější výraz, zejména v situaci, kdy učitelka Jiřina Gogolová v průběhu závodu záměrně změnila složení družstev. „Jedno družstvo začalo zaostávat, a to jsme nechtěli,“ přiznala se dodatečně k nezvyklému kroku učitelka Gogolová.

Po skončení běžecké štafety se žáci přemístili do tělocvičen, kde se soutěžilo v pohybových dovednostech. Děti skákaly přes švihladlo, zdolávaly opičí dráhu nebo házely medicimbalem. Ryk, který se v té chvíli tělocvičnou ozýval zvládli jenom místní učitelé. Zahraniční hosté se raději odebrali k počítačům, aby zjistili novinky z domova. Na závěr sportovního dne se všichni sešli na turnaji ve florbalu a ve volejbalu.

Marek Tvrdoň, ředitel Základní školy Na Pálenici, neskrýval únavu, ale zároveň byl na svou školu, pedagogy a žáky právem pyšný.

„Příprava návštěvy zahraničních expertů si vyžádala hodně úsilí, ale jsem rád, že se můžeme pochlubit tím, co jsme dokázali. Vždyť jsme v České republice teprve čtvrtou školou, která tento program organizuje. Přestože nejsme žádná specializovaná sportovní škola, naše děcka sbírají jedno vítězství za druhým. A v čem to je? Určitě v učitelích, kteří žáky dokážou náležitě motivovat,“ poznamenal Tvrdoň.

Metodik tělesné výchovy Antonie Torró ze Španělka byl stylem výuky tělesné výchovy překvapen. „U nás je kladen důraz na to, aby děti měly z hodiny příjemný zážitek. Motivace na cíl, jako třeba závody, to by u nás moc neprošlo.“

A co na to kunovické děti? „ Závody a soutěže jsou bezvadné,“ vzkázal evropským odborníkům za všechny spolužáky sedmák Tomáš Fialík.

Alena Kučerová