Okresní soud sice už v roce 2017 rozhodl, že církev nemá na pozemky nárok, další odvolání se a vrácení případu vyšším soudem zpět do rukou toho okresního však přimělo zastupitele města jednat. Na svém posledním zasedání tak zaúkolovali starostu Kunovic, aby s církví uzavřel mimosoudní dohodu.

„Zastupitelé města mě pověřili, abych jednal s církví a nalezl smírčí řešení, jak se s navrácením pozemků vyrovnat. Nějakou představu o tom, jak by mohla nabídka od města církvi vypadat, už mám. Vzhledem ale k tomu, že nás první schůzky teprve čekají, si ji zatím nechám pro sebe,“ sdělil starosta Kunovic Pavel Vardan.

Krok směrem zpět ze soudní síně k jednacímu stolu tak pravděpodobně může zažehnat vleklé soudní řízení, které by město muselo s církví absolvovat. Spor už nyní přitom trvá více než dva roky. Začal v časech, kdy ještě starostkou Kunovic byla Ivana Majíčková, dnes řadová zastupitelka města.

Jarmila Zlámalíková je hlavním tahounem Kočičího depozita Flíček v Nedakonicích.
Flíček se stará o zraněné a nemocné kočky

„Snažila jsem se už tehdy dohodnout, ale bylo mi sděleno, že žalobu už podali a že se nedá nic dělat. Věřím, že když budou obě strany přístupné, tak se nějaké smírčí řešení nalezne. Nedokážu v současnosti však říct, jak by taková kompromisní nabídka měla vypadat,“ sdělila k nynějšímu posunu v kauze žalob Ivana Majíčková.

Jakou povahu by mohla budoucí dohoda mít, stručně shrnul za Arcibiskupství olomoucké jeho mluvčí Jiří Gračka.

„Důvody pro změnu postoje před dalším kolem soudního řízení je třeba hledat u vedení města. My jsme přistoupili na kompromis, protože vzájemná dohoda je lepším základem budoucí spolupráce než jednostranná výhra. Dohoda zatím nemá definitivní podobu, podstatou ale je vydání části pozemků a nevydání těch zbývajících,“ vysvětlil Jiří Gračka.

Je to podle jeho slov jediný takový spor, který v současnosti arcibiskupství na Slovácku vede. Za posun a navrácení jednání mimo soud je vděčný i tamní farář Jaroslav Polách, který v minulosti litoval pří, které narušili jinak ideální vztahy mezi městem a farností.

„Jsem rád, že se celá věc vydala správnou cestou. Myslím si, že zájem obou stran je dohodnout se, a proto krok od zastupitelů vnímám velmi pozitivně,“ nechal se slyšet Jaroslav Polách.

Zdárné řešení by se přitom mohlo najít už v příštích měsících.

„Pevně věřím, že se nám podaří dosáhnout dohody, respektive že budu znát výsledky jednání do poloviny letošního roku,“ dodal Pavel Vardan.

Ilustrační foto
Více spojů a lepší návaznost, slibuje kraj. Uzavřel smlouvu s novými dopravci