Deml je známý také svojí filmovou a literární tvorbou, zaměřenou především na Kunovice. Byly to však právě jeho koníčky, které musely posléze ustoupit práci pro vesnici a následně pro město.
„Tím, že mě zvolili za starostu, byl s mými koníčky konec. Rokem 1991 skončilo mé filmování a ke psaní jsem se dostával jen sporadicky,“ vzpomíná Deml, který je členem Mezinárodní napoleonské společnosti. Ve své tvorbě se soustředil především na historii rodného města. Systematicky také mapoval účast Kunovjanů v řadách západních armád za II. světové války. „Ve východním odboji nepůsobilo mnoho obyvatel Kunovic, ale na západě bojovalo jednadvacet lidí nějakým způsobem spojených s Kunovicemi,“ poznamenává amatérský filmař. Deml natočil například film o Janu Hrubém, který se podílel na atentátu na Heydricha, a zasadil se o vytvoření knihy o historii Kunovic.
Ve chvíli, kdy usedá do starostovského křesla, má před sebou obec, čerstvě odtrženou od Uherského Hradiště. Kunovice byly podle něj velmi zanedbané, a tak jej čekala spousta práce.
„Měli jsme nedodělanou plynofikaci, nedokončené skládky stavebního odpadu v místech dnešní školy Na Pálenici nebo v místech sokolského hřiště. Kolem kostela vedla takřka polní cesta. Přitom jsme začínali s třímilionovým rozpočtem. Ten se časem ustálil na šedesáti milionech korun,“ dodává někdejší kunovický starosta, který tvrdí, že starostování není o osmihodinové pracovní době. „Mnohokrát mě lidé v sobotu či v neděli budili, abych šel vyřešit nějaké problémy v jejich ulici,“ vzpomíná Deml