Jenže do sobotních podvečerních hodin se pořadateli očekávaný nápor vínomilců nekonal.

Přesto ti, kteří Moravskou oblastní výstavu vín nenechali ujít, v klidu a v pohodě ochutnali a zhodnotili byť jen část z předložených 811 vzorků vín, z nichž 474 jich bylo bílých a 337 červených. Při jejich koštování si na ně vyměnili názory, obohatili své zkušenosti a zůstali i nadále ctiteli vína.

Vína z 99 obcí ze všech čtyř vinařských podoblastí Moravy byla jakousi výkladní skříní moravského vinařství. Stalo se tak díky iniciativnímu Klubu přátel vína Míkovice, Přátelům vína Jalubí, zahrádkářům z Kunovic a za podpory tamního městského úřadu. „Škoda, že na výstavu opravdu kvalitních vín přišlo už v průběhu pátku a do sobotního podvečera málo lidí," posteskl si žatecký myslivec a malíř Václav Nasvětil.

Vystavené vinné moky dopřály jazykům ochutnávačů dlouhého vjemu rozmanitostí chutí a vůní. „Vinaři z Moravy předvedli v Kunovicích veřejnosti krásu, jemnost, lahodnost a kultivovaný charakter svých vín. Jejich degustace se uskutečnila 23. března, kterou řídil Radek Sotolář z Kostic," informoval Dušan Ondráš, jeden z organizátorů výstavy, ale i předseda Přátel vína Jalubí. V posledních sedmi letech je jedním ze strůjců tradiční jalubské výstavy vín.

„S výstavou i krásnými víny, které jsem dosud ochutnal, jsem maximálně spokojený. U pultu, kde se vína nalévala, se návštěvnici rozhodně nemuseli tlačit," pochvaloval si Jaroslav Šlechta, starosta Košíků.

„Kladně hodnotím to, že na výstavě je průřez vín z celé Moravy. Jako vinaři jsme s víny spokojeni. Jsou tu vína přírodně sladká, ale většinou jsou z pozdních sběrů, takže toho cukru tam zase tak moc nemají. Loňský ročník nebyl tak dobrý jako ty předcházející, takže ve víně je hodně kyselinek," nechal se slyšet předseda boršické organizace zahrádkářů Libor Vranka. Jeho kamarádi z obce mu souhlasně přikyvovali. Unisono připomenuli, že o velikonoční neděli bude v Boršicích už 49. ročník výstavy tisíce vzorků vín. Bude do počtu vzorků největší výstavou vín na Slovácku.

Někteří z návštěvníků si pochvalovali vína sladká, jiní suchá. „V dnešní době jsou sladká vína velmi moderní, ta suchá jsou dost opomíjená a většinou i na koštech jsou poté níže hodnocená, byť jsou kvalitní. Když jdeme s rodiči a sestrou na košt, většinou si vybíráme vína s průměrným hodnocením, protože právě v této kategorii najdeme suchá vína. Není to pravidlem, ale většinou to tak bývá," svěřila se Jitka Demlová ze Zlechova.

K dobré náladě vyhrávala v sobotu večer na výstavě cimbálová muzika Lintava.