Návštěvníci mohli dopřát svým jazykům nejen dlouhého vjemu rozmanitosti chutí a vůní vín, ale také si se svými přáteli podiskutovat o ochutnaných vzorcích. Ty v den svátku Josefů posuzovalo kvalitu předložených vzorků a přiřklo jim bodové hodnocení 47 odborně zdatných degustátorů v čele s velehradským Vojtěchem Lužou starším, garantem výstavy.

„Degustace byla jako každým rokem výborně připravena. Na jejím začátku byly členům degustační komise předloženy tři nulté vzorky vín, a to velmi dobrý, dobrý a nízko hodnocený, aby si jejich chuť a vůni zafixovali a podle toho vína hodnotili," řekl garant výstavy a dodal, že se třemi nultými vzorky vín se na málokteré degustaci na Slovácku setkává.

Čtěte také: Galerii Joži Uprky vyšperkoval cyklus Křížová cesta

Vína byla hodnocena na stobodové stupnici. Tento způsob hodnocení má podle odborníků napomáhat degustátorům lépe ohodnotit kvality jednotlivých vlastností vín. Největší počet bodů, čtyřiadevadesát, přiřkli porotci Ryzlinku rýnskému z pozdního sběru v roce 2015, a to z Vinařství Vaďura Polešovice.

Na své si přišli na výstavě vína v Sadech ti, kteří jej nepovažují za klasický alkohol, ale spíše za nápoj kulturní. Vždyť svoji barevnost, vůni, chuť a harmonii všech látek si víno přineslo ze slunné vinice a dotvořeno bylo v průběhu zrání ve sklepě. A tak si návštěvníci nad vzorky vína při jejich koštování, ať už jednotlivě nebo ve skupinkách, povídali, zamýšleli si, hodnotili, ale také si zpříjemňovali sobotní odpoledne a večer.

Čtěte také: Mít jen krásnou tvář nestačí. Vítězce Miss Face se otevřou dveře k modelingu

Výstava vín, kterou připravili členové spolku Vinaři Sady, nabídla návštěvníkům z řad odborníků i laické veřejnosti něco navíc, s čím se běžně při záplavě koštů vín na Slovácku nesetkávají. Byla to řízená degustace základních vad a nemocí vína, k níž dal v roce 2009 podnět jeden z pořadatelů výstavy Tomáš Bečica. I přesto, že se při letošní výstavě uskutečnila už podeváté, setkala se u návštěvníků s respektem a ohlasem.

Na své si přišli na výstavě také labužníci, kteří se mohli při koštování bílých a červených vín zakousnout do některého z deseti druhů tvrdých holandských sýrů. Ty v prodejním stánku při vstupu do sálu kulturního domu opět nabízela v různých cenových relacích specializovaná firma z Babic. K poslechu, tanci a příjemné náladě ve vínem provoněném kulturáku hrála ve večerních hodinách cimbálová muzika Bálešáci ze Starého Města.

Sledujeme: Košty pálenek a výstavy vín na Slovácku v sezoně 2017