Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) odmítl tuto akci finančně podpořit, a tak se její hradišťský organizátor – sportovní klub kulturistiky T-Gym – rozhodl z ČSTV vystoupit. Podle šéfa klubu T- -Gym Antona Podškubky se však nejednalo o rozhodnutí učiněné ze dne na den.

„ČSTV nás už dlouhodobě nijak nepodporoval, zhruba deset tisíc korun ročně na práci s mládeží byla skutečně zanedbatelná částka. Že svaz nepřispěl ani na mistrovství, to už vlastně byla jen poslední kapka,“ popisuje situaci dlouholetý zkušený kulturista a trenér Podškubka. Oproti tomu David Opatrný z managementu ČSTV tvrdí, že svaz dotace na podobné akce neposkytuje. „V tuto chvíli nejsem schopen říct, zda pan Podškubka žádal oficiální cestou o dotaci. My ale stejně podobný program nevypisujeme, to možná Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Obecně konkrétnímu klubu můžeme pouze nabídnout neúročnou půjčku na pořádání mistrovství republiky, Evropy nebo světa. Žádný další servis poskytnout nemůžeme, to mají případně na starosti naše regionální sdružení,“ vysvětluje Opatrný.

Pro odchod z ČSTV ale uvádí Podškubka ještě další důvod. „Chtěli jsme do budoucna získat finanční podporu od pana Valenty prostřednictvím nadace Děti – kultura – sport. Pokud budeme tedy žádat o peníze tuto organizaci, nechceme už být členy jiné,“ vysvětluje Anton Podškubka. Manažerka nadace Gabriela Jelínková ale tvrdí, že podobné podmínky od žadatelů o grant nevyžadují. „Žádný takový požadavek ze strany naší nadace neexistuje. S panem Podškubkou jsme skutečně jednali, samozřejmě od nás pro svůj klub může žádat o podporu prostřednictvím grantu. Každá žádost se posuzuje zvlášť a individuálně bez ohledu na to, pod jakou organizace spadá,“ říká Jelínková.

Fakt, že se kulturistika ocitla na okraji zájmu finančních donátorů, potvrzuje i Libor Dostál z hradišťského klubu Kulturistika UH, který do ČSTV patří.

„Svaz toto odvětví už dlouhodobě nepodporuje. Má to ale hlubší důvod. Po sérii dopingových skandálů, které na náš sport vrhly nepříznivé světlo, se rozhodl nedávat na kulturistiku prakticky žádné peníze. Musel bych to probrat s pokladníkem, ale myslím si, že už roky od svazu nic nedostáváme, a pokud ano, je ta částka minimální,“ říká Dostál s tím, že žádné výhody kromě finanční podpory od ČSTV nemají.

Problém dopingu potvrzuje i David Opatrný. „Byli jsme dokonce požádáni i Antidopingovým výborem České republiky, abychom svazu kulturistiky nedávali žádné další zdroje. Je to určitá sankce a snaha o to, aby dopingové skandály zmizely,“ dodává Opatrný.
Podškubka je ale přesvědčený, že jeho klub bude fungovat nadále i bez finanční pomoci z ČSTV. „Prostě budeme hledat jiné podporovatele,“ uzavírá Podškubka.

Petra Kučerová

Související článek: Sportovci se musí uskromnit