Vrchovatou měrou nabídla ulička vínomilcům XVI. ročník Kudlovického vinného žlebu, při němž bylo historicky poprvé otevřeno všech 17 sklepů, v nichž dvacet vinařů z Hubáčkovy ulice nabídlo fajnšmekrům z různých koutů Moravy více než 170 vzorků vín. Nebýt koronavirové pandemie se tu mohli vyznavači vína sejít, jak už bylo do loňského roku léta tradicí, o první červnové sobotě. Loni to bylo kvůli covidu až 15. srpna.

„Pane Bože, ty nám dáváš mnoho dobrých darů. Také víno je tvým darem. Je plodem země i lidské práce. Tvůj syn Ježíš Kristus si je zvolil jako znamení nové smlouvy,“ začal promlouvat k milovníkům vína duchovní správce buchlovické farnosti P. Rudolf Chmelař. A protože v sobotu byly otevřeny v Hubáčkově uličce všechny sklepy, jal se kněz každému z nich požehnat a pokropit jej svěcenou vodou.

„Požehnej nás na přímluvu svého apoštola Jana a dej, ať víno z těchto sklepů přijmeme jako dar tvé lásky k nám,“ řekl po požehnání sklepů s vínem P. Rudolf Chmelař.

Než mohli vyznavači vína nasávat příjemnou atmosféru se skleničkou vína v ruce v otevřených sklípcích, dostalo se od Libora Koudelníčka, předsedy pořádajícího vinařského spolku, zlechovskému vinaři Břetislavu Jakubíkovi titulu Posel sv. Urbana a modré zástěry s emblémem Kudlovický vinný žleb. Jeho majitel může při těchto akcích ve sklepech Hubáčkovy ulice až do smrti ochutnávat zdarma vinné vzorky podle vlastního výběru.

„Z ocenění Posel sv. Urbana mám velkou radost. Je to pocta místních vinařů, které si neskutečně vážím. Je to ukázka toho, že jsem pravděpodobně něco ve svém vinařském životě udělal dobře,“ svěřil se Břetislav Jakubík. Vzpomenul, že jeho tatínek vysadil v roce 1964 svůj první vinohrad.

„V roce 1971 jsme s tatínkem vyrobili první ledové víno v bývalém Československu. Do té doby jsem víno a vinohrad moc v lásce neměl. Musel jsem ve vinici jenom kopat, ale nemohl jsem slopat, jak se říká na Moravě,“ řekl s úsměvem zlechovský patriot Břetislav Jakubík, který od roku 1997 vyrábí své vlastní víno. Přednost dává kvalitě vína před kvantitou.

Hubáčkova ulice byla dlouho do noci prodchnuta tóny cimbálové muziky Špica, zpěvem kudlovického sboru mužů a žen, ale také vinařů z širokého okolí.