To úderem osmnácté hodiny odstartovala cimbálová muzika Bálešáci ze Starého Města. Písničky stejně sladké jako med zapěl pořádající kudlovický mužský sbor, který na pódiu vystřídali pěvci z Ostrožské Nové Vsi, soubor písní a tanců Dolina a dívčí sborek Repetilky. O nadšený potlesk obecenstva se verbuňkem postaral rozparáděný primáš Bálešáků Ondřej Bazala.

„Ve spoustě lidových písní se zpívá o koních, vojácích, ptácích, lásce, srdcích, květinách a bylinkách, ale med a včely, kdyby člověk hledal jak hledal, se v písničkách neobjevují," nalil divákům čistého vína moderátor Medového zpívání Petr Ondruch. A přitom všichni dobře vědí, jak jsou včely, které jsou na tomto světě déle než lidé, užitečné.

„V minulosti sem tam nějaký básník ve svých verších med vzpomenul, vyzvedl a pochválil, ale pak nic a nic, až teď my, chlapi z Kudlovic," okomentoval nadšeně Ondruch pořádání Medového zpívání. A protože žádné písničky o včelách a jejich produktu - medu nejsou, návštěvníkům akce o nich alespoň něco pověděl.

„Ty včely si to přece za svoji pracovitost zaslouží," neodpustil si poznámku Ondruch. Zná prý jednu písničku, v níž se zpívá, že letěl, letěl roj, ale jaký roj to byl, zůstává člověku utajeno.

Mohlo by se zdát, že to kudlovické medové zpívání nemá se včelkami ani s medem nic společného.

„Ale my dospělí a ženatí dobře víme, jak ženské chlapům a oni zase na oplátku ženským mažou před svatbou med kolem huby. Po svatbě je všechno jinak. Zdaleka to už není tak růžové, jako před vyřčením ,ano´ životu ve dvou," svěřil známou skutečnost Ondruch.

„Vzpomínám si, že před dvěma roky na této akci její pořadatelé i zpěváci tvrdili, že žádnou písničku, v níž je med zmiňován neznají. Po jejím skončení si zpěvák Stanislav Gabriel starší přece na jednu vzpomenul,"zalistoval ve vzpomínkách Jiří Bartoník z Uherského Hradiště a jeden verš písničky ochotně zanotoval.

„…lepší žena mladá, než kus vinohrada. Mad (med – pozn. autora) ten hreje bruško, mjad ten hreje bruško, mladá žena lůžko, mladá žena lůžko," zarecitoval slova písničky Bartoník.

Notový materiál ke starodávné včelařské hymně má údajně bývalý kudlovický starosta Vladimír Drábek. V ní se zpívá: „Pij, včelko, z lípy Slovanů, pij nektar, saj sladkou manu." „Podle mého mínění ji složil někdo z místních lidí, ale jde spíš o báseň než o lidovou písničku," dodal Ondruch.

Ačkoliv při kudlovickém zpívání o medu písničky nezazněly, sladký produkt včelích dělnic mohli návštěvníci ochutnat v různých podobách. Třeba jako med a medovinu od dlouholetého jankovického včelaře Antonína Malenovského nebo zdobené medové perníčky od perníkářky Ireny Burdové z Jalubí.