„Toto zatmění u nás bude viditelné v podstatě v celém svém průběhu, Měsíc bude při úkazu zapadat," informoval pracovník zlínské hvězdárny Ivan Havlíček. Zatmění bude možné vidět pouhým okem od dvou hodin sedmi minut, kdy začne částečné zatmění Měsíce. Úplné zatmění se odehraje jedenáct minut po čtvrté hodině a jeho největší fáze bude ve tři čtvrtě na čtyři. Úplný konec zatmění viditelného okem přijde v půl šesté ráno.

„Pokud vyjde počasí, bude měsíční zatmění nejnádhernější v čase, kdy se Měsíc dostává do zemského stínu, postupně slábne jeho jasné úplňkové světlo a na dosud přezářené obloze se začínají rozsvěcovat i slabší hvězdy. Ale to je asi nejlepší zažít na vlastní oči," láká Ivan Havlíček.

Na zatmění se zájemci mohou přijít podívat i do hvězdárny ve Zlíně, která bude otevřená od dvou do šesti hodin. „Nenechám si to ujít. Je to něco neobyčejného," říká častá pozorovatelka Zuzana Jarošová z Fryštáku.

Červenohnědý nádech při úplné fázi zatmění je způsoben průchodem pouze červené složky viditelného bílého slunečního světla skrze pozemskou atmosféru. „Bude to poslední ze série čtyř úplných zatmění luny v letech 2014 2015, kterým se říká také „krvavá luna". Kryje se s tzv. „super-lunou", časem, kdy se Luna dostává velmi blízko k Zemi, v tuto dobu vypadá luna pro pozorovatele ze Země větší, než se obvykle zdá, a je rudě zbarvená," sdělila astroložka Míla Plášková. Dle jejích slov k zatmění tentokrát dochází na ose BeranVáhy. Tato osa je v astrologii spojena se vztahy a právě toto téma bude 28. září zdůrazněno. Vlastně budeme mít všichni možnost pochopit sami sebe skrze partnerství, tedy spatřit sami sebe v někom jiném. (ij)