Zatímco většina lidí dala v pátek večer přednost teplíčku pod střechou, nadšence v kostýmech a s vybavením, datovaným do období raného středověku, Jaroslava Baštu z Třebíče, Brňany Barboru Siblíkovou, Martina Suchardu a Petra Vítka, začaly prověřovat netradiční dobrodružné zážitky. „Ze Starého Města jsme v sedmnáctistupňovém mrazu a silném protivětru vyrazili pěšky po poutní cestě rovnou do Archeoskanzenu Modrá,“ sdělil Jaroslav Bašta z Muzea Vysočiny Třebíč, kde má na starosti sbírku zbraní a preparaci zvířat.

Nocleh, který jim nabídl správce skanzenu Lubomír Sláma v zásobní jámě hruškovitého tvaru k přechovávání potravin, neboli obilnici, patřil podle nadšenců středověku k jednomu z prvních dobrodružných zážitků. „Naším cílem bylo vyzkoušet možnosti dobového středověkého obutí a oděvů, vyrobeného z tehdy dostupných materiálů a také možnosti našich těl v podmínkách bezmála dvacetistupňového mrazu,“ přiblížil Bašta úmysl skupiny.

„Leckdo by si řekl, že v čase zimy nemá smysl domlouvat si návštěvu a přespání v archeologickém skanzenu, který představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště. Náš kolega Bašta to zkusil a vyšlo to,“ mnul si zmrzlé ruce Petr Vítek. Spolu s ostatními členy výpravy pochválil vstřícnost správce skanzenu, který jim dopřál v hradisku nejen přenocování, přípravu stravy v zemnici, ale v sobotu dopoledne je provedl hospodářským, mocenským i řemeslnickým areálem opevněného sídliště.

„Byla to pro mě výzva, abych lidem, kteří se zajímají o historii a všeho nevšedního, umožnil ve skanzenu nejenom přenocovat, ale také se s ním a historií Velké Moravy blíže seznámit,“ svěřil se Sláma.

„Venkovní teploty k nám nebyly zrovna milosrdné. V obilnici bylo trochu tepleji, ale ti z hochů, kteří spali u dveří nebo u stěny si zimy užili,“ ťala do živého Barbora Siblíková.

Nadšenci pro středověk z Třebíče a Brna mají na svém kontě už řadu výprav na různá místa spjatá s minulostí, ale ta o prvním únorovém víkendu byla jejich premiérová v zimním čase. „Protože nejsme úplní sebevrazi, vyzkoušeli jsem si zimní pobyt v přírodě v současném oblečení a zjistili jsme, že to půjde i v dobových kostýmech,“ prohlásil sebejistě Bašta. Přesto k přespání hledali nadšenci středověku místo, kde by v případě krutých mrazů měli alespoň provizorní střechu nad hlavou. Houně a kožešiny jako náhradu dnešních karimatek a spacáků si nesli na zádech.

Ze skanzenu pan vyrazila parta nadšenců pěšky za nevšedními zážitky do Chřibů, na Buchlov a pod Holý kopec.