Takto apokalyptický obraz se za ranního kuropění rozestřel před očima těch, kteří z oken svých domů v obavách pozorovali bouřkový příval.

Jak se vzápětí ukázalo, nejvíce se přírodní živly vyřádily v Polešovicích.

Tam muselo vedení obce nechat vypnout elektřinu, protože na elektrických drátech skončily dva vzrostlé smrky, pod jejichž tíhou se poroučel k zemi nedaleký sloup vysokého napětí.

Průtrž však zanechala škody také na plodinách společnosti ZEAS Polešovice.

Největší šok ale způsobily kroupy místním vinařům.

Ti po prvních obhlídkách vinohradů hlásí ztráty ve výši, místy až 80 procent úrody.

Nejvíc to údajně schytala lokalita Míšky nad kostelem.

„Vítr byl velký, přihnalo se i krupobití a udělalo z listů vinné révy řešeto. Nenašel jsem hrozen, na kterém by nebyla narušena některá z bobulek. Poškozených máme 70 až 80 procent úrody. Dovedete si představit, co to bylo za hrůzu? Zachránily se pouze střapce schované za sloupky,“ popsal situaci Zdeněk Habrovanský, jednatel Šlechtitelské stanice vinařské v Polešovicích, hospodařící na ploše bezmála 16 hektarů.

Ve Starém Městě, kde Habrovanský bydlí napršelo podle něj během několika desítek minut 11,5 milimetrů vody na metr čtvereční.

„V Polešovicích to bylo za čtvrt hodiny 16 milimetrů, tedy 16 litrů vody na metr čtvereční,“ dodal Habrovanský.

Vinařství Vaďura, které má v polešovickém katastru vinohrady vysazené na 12 hektarech, hlásí také ztráty.

„Kroupy přišly ve 4 hodiny ráno, odpoledne už byly poškozené bobule rezavé nebo suché, takže není co zachraňovat, a to se sezona rýsovala tak slibně,“ posteskl si Jaroslav Vaďura.

Mezi další poškozené patří také Vinařství Nikodém Míša, hospodařící na 7, 5 hektarech.

„Je to smola, vloni mi kroupy pobily vinohrad ve Vážanech, letos tratě v Polešovicích. Rozsah škod je mezi čtyřiceti až osmdesáti procenty, uvidíme, jak to odhadne pojišťovna,“ uvedl pro Deník Nikodém Míša.

Na čem se poškození vinaři shodli, je to, že je potřeba začít vinohrady stříkat.

„Postřik na révě zabrání šíření houbových chorob jako jsou oidium a perenospora,“ poznamenal Zdeněk Habrovanský.

Škody u Polešovic způsobila bouřka podle jednatele společnosti ZEAS Waltra Schrotta rovněž na řepce, ječmenu a kukuřici, stejně tak, jako přímo v obci vyvrátila šest stromů.

„V důsledku pádu dvou smrků na dráty elektrického napětí se zřítil betonový sloup, který jsme museli nechat vyměnit za nový,“ doplnil výčet škod starosta Zdeněk Zapletal.