Křtitelnice ve tvaru velkého kalichu s křížem bude součástí rotundy, která v těchto dnech vzniká v Archeoskanzenu Modrá. Hotová bude zhruba za dva týdny. Podoba křtitelnice bude napodobeninou obřadní nádoby známé z písemných pramenů z oblasti dnešního Bulharska. Nádoba, která bude k vidění i v Modré, naši předci používali při křestních obřadech v 60. letech 9. století. Objevovaly se také v byzantských svatostáncích. Několik takových exemplářů se nachází i v římských kostelích. „V podobné nádobě ale křtil Metoděj i prvního českého knížete, přemyslovce Bořivoje. Mělo k tomu dojít ve velkomoravském kostele v Uherském Hradišti-Sadech. Je tedy teoreticky možné, že při tomto obřadu použili nádobu podobnou té z Modré,“ vysvětlil archeolog brněnského Zemského muzea a odborný garant projektu Jiří Galuška, který poznamenal, že nezná v České republice místo, kde by se podobná křtitelnice nacházela.

Nádobu z pískovce v těchto dnech dokončuje v areálu archeoskanzenu zaměstnanec firmy Kamenosochařství Novák a synové z Tupes, mistr svého řemesla Pavel Forman. Přestože nepopírá unikátnost zakázky, ve své pověstné skromnosti se vyhýbal velkým slovům na adresu své práce. „Pravdou je, že křtitelnici vyrábím poprvé. Pokud se mě ptáte na mé pocity, pak se jedná o poctivou, ale fyzicky poměrně náročnou práci. A pokud se v ní bude budoucnu křtít, rád se na takový obřad přijdu podívat,“ tvrdí kamenický mistr Forman.

Pracovníci firmy jsou na zakázku patřičně hrdí. Vždyť jejich společnost vyhrála výběrové řízení v konkurenci četného zástupu zájemců. „Pomohly nám především dobré reference a možná i skutečnost, že na tak netradiční zakázku si netroufne každý,“ poznamenal jeden ze spolumajitelů firmy Vladimír Novák. Jeho pracovníci sbírali nezbytné zkušenosti pro tak významné dílo i v minulosti, kdy opravovali polní kříže, historické sochy a jiné pamětihodnosti.

Na dokončení zajímavého díla se těší i starosta Modré Miroslav Kovářík. „Dovedl bych si představit, že křtitelnice bude sloužit původnímu účelu. A určitě by mohla zvýšit atraktivitu celého komplexu archeoskanzenu,“ domnívá se Kovářík.

Materiál pro křtitelnici věnoval majitel kamenolomu Žlutava Vladimír Mišurec. Kámen vybral společně se zástupcem tupesské firmy Vladimír Novákem a starostou Modré Miroslavem Kováříkem.

Netradiční křtitelnice ale není jediným unikátem, který si v firma Vladimíra Nováka vzala od svého založení na svá bedra. Před nedávnem například opravovali její zaměstnanci pískovcový polní kříž v Pohořelicích. „Zajímavý byl tím, že v padesátých letech někdo z Panenky Marie, jejíž soška byla součástí kříže, někdo urazil hlavu. V době, kdy jsme ji opravovali, hlavu světice jakoby zázrakem někdo našel,“ vzpomíná na další netradiční zakázku Vladimír Novák. Ten dodal, že křtitelnice je i pro jeho firmu mimořádně zajímavá. „Vyrábíme převážně náhrobky, proto si této zodpovědné zakázky velmi vážím,“ konstatoval Vladimír Novák.