„O možnosti převézt soubor postav ve slováckých krojích do obce Modrá jsem se bavila s hoteliérem Skanzenu Modrá Josefem Hájkem již při přípravě výstavy, někdy v měsíci červnu. Je logické, že by se tato expozice, jejíž příprava nebyla vůbec jednoduchá, měla představit v těch lokalitách, z nichž jsou zde prezentovány podoby tradičního oděvu. A Modrá je zde zastoupena,“ uvádí Romana Habartová. Místní akční skupina (MAS) Buchlov byla totiž v roce 2009 iniciátorem úspěšného projektu s MAS Hornolidečsko, kdy získala finanční prostředky na pořízení stovky krojů do celého svého území a mimo jiné také do Modré a Břestku, které mají ve výstavě zástupce. Jedná se o ženský, dětský či mládežnický tradiční oděv z počátku 20. století.

„S každou obcí komunikuji a hledáme vhodné místo i čas, aby nebyla výstava převážena samoúčelné, ale aby byla vždy nějaká příležitost, při níž by návštěva výstavy mohla být vhodným a milým zpestřením celého programu. A protože hotel Skanzen Modrá připravuje zajímavou nabídku programu, který se váže k svátku sv. Martina a je zde Centrum slováckých tradic, kroje tu mají své místo,“ vysvětluje autorka výstavy. Její snahou je, aby byly figuríny v krojích po skončení výstavy převezeny na nové místo, protože je dost náročné převážet je domů a znovu nakládat do aut.

Výstavu Krojové inspirace napříč Slováckem zhlédlo v Kyjově, Uherském Hradišti a Kunovicích celkem 3500 lidí.

„Návštěvníky výstavy z řad dospělých a dětí jsem snad dvacetkrát provázela po večerech a hlavně o víkendech, slavnostech a hodech. Z Modré by měla expozice putovat do Střílek a Blatnice pod sv. Antonínkem. Zájem o ni projevil také městys Polešovice. V prosinci bude putovat do TV Noe,“ vypočítává Romana Habartová, které se nápad uspořádat výstavu v takovém rozsahu zrodil v její hlavě před rokem a půl.