Fotbalisté 1. FC Slovácko přivítají v sobotu 12. září Slovan Liberec a utkání se letos poprvé stane součástí nejmasovější akce v královském městě.

Na fotbal ve slováckém kroji zdarma

„Chystáme pro fanoušky mnohá překvapení, mezi ně patří například volný vstup na zápas pro všechny krojované," prozradil mluvčí klubu František Uhříček.

Podle informací Slováckého deníku by krojovaní měli ideálně zaplnit celou jednu tribunu.

Hráči domácího týmu také vyběhnou k utkání ve speciální edici dresů. „Úpravy na dresech se samozřejmě ponesou ve stylu slavností vína. Stejný dres si pak budou moci naši fanoušci jako památku zakoupit," naznačil František Uhříček, že trikoty zřejmě ozdobí slovácké lidové motivy.

Návštěvníci slavností berou novinku jako výborný nápad. „Na letošní Slavnosti vína opět zavítám, na fotbal se ale bohužel nedostanu. Nicméně to spojení mi přijde jako velmi zajímavé. Nepochybuji, že této možnosti využije mnoho krojovaných," je přesvědčený starosta Slavkova Libor Švardala, který je příznivcem jak folkloru, tak i fotbalu, který sám dlouhá léta hrál.

Senátor Valenta hostí poslance

Během slavností by měla být v ulicích města podstatně zvýšená koncentrace politiků. Senátor Ivo Valenta totiž pozval na akci poslance Parlamentu České republiky.

„Pravidelně se účastní výjezdních zasedání a rozhodl se, že jedno z nich uskuteční v Hradišti právě při slavnostech vína. Momentálně máme potvrzených téměř pět desítek členů sněmovny. Cílem je nejen aby poznali náš region a jeho folklor, ale také jeho problémy," vysvětlila Magda Pekařová, mluvčí skupiny Synot, kterou Ivo Valenta vlastní.

Poslanci by měli na Slovácko přijet už v pátek, přičemž se zdrží i na sobotní hlavní program. Zda bude mít jejich přítomnost za následek i mohutná bezpečnostní opatření, to zatím není známo.

Uherské Hradiště očekává návštěvníky i ze zahraničí

„Během slavností chystáme jako každý rok zvýšená bezpečnostní opatření, o nějakých dalších nestandardních nemám prozatím informace," uvedl mluvčí krajské policie ve Zlíně Petr Jaroš.

Organizátoři zářijové akce opět očekávají zapojení až devadesáti obcí z celého Slovácka. Návštěvníci by do Uherského Hradiště měli zamířit ze všech koutů republiky i ze zahraničí.

„Těší nás, že ještě před samotným konáním letošního ročníku 2015, se nás lidé už dotazují na termíny slavností v roce 2016. Víme, že mnozí to pojímají jako svou dovolenou, existují i cestovní agentury, které k nám vypravují celé autobusy," nastínil zájem o Slavnosti vína za jejich organizátory Antonín Mach.

Vše se tak nyní bude odvíjet především od počasí. „Bohužel žádná mokrá varianta neexistuje. V případě deště prostě nemáme možnosti, kam ty tisíce návštěvníků schovat. Proto nám nezbývá, než si přát hezké počasí," vysvětlil starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Slavnosti vína a otevřených památek 2015 se uskuteční o víkendu 12. a 13. září, a to již potřinácté v řadě. Jedná se pravděpodobně o největší nekomerční přehlídku živého folkloru v duchu vinařských tradic, lidových písní a tance v celé České republice. Na akci každoročně zavítá na 60 tisíc návštěvníků, do krojovaného průvodu se zapojí zhruba pět tisíc účastníků.