Hlasování na internetu tohoto studenta brněnských práv zvolila třetina jeho spolustraníků. Proč se tak mladý člověk pustil do politiky a jaké má plány, o tom si můžete přečíst v rozhovoru, který poskytl exkluzivně Slováckému deníku.

Co Vás vedlo k tomu, abyste se v tak mladém věku vrhl do politiky?

Měl jsem hned několik důvodů. Na začátku je však vždy nějaký docela konkrétní motiv, v mém případě to byla hradišťská věznice. Už před rokem jsem se o tu budovu začal zajímat a její historie mě fascinovala. Říkal jsem si, že se s tím areálem musí něco dělat, takže jsem se rozhodl, že do té politiky prostě vstoupím.

Jakou roli v tom hrálo Vaše studium?

Velkou. Když člověk studuje práva a na fakultě neustále slyší, že je tento zákon špatný, ta právní úprava absolutně nevhodná a tak dále, samozřejmě ho napadne, zda by to nešlo změnit. Aby právo bylo skutečně spravedlivé. A to už není role právníků, ale politiků. Myslel jsem, že budu ve světě politiky úplně ztracený, ale nestalo se. Baví mě to.

Jste ještě studentem. Pokud byste byl zvolen do zastupitelstva, myslíte, že byste to zvládl?

Myslím si, že ano. Politika je už od dob starého Říma záležitostí laiků. Tady se nejedná o úředníky, byrokraty. Politik musí mít především jasnou vizi. A tu já mám. Navíc v tom nejsem sám, na kandidátce je nás dvacet sedm. Dvojka Radek Kusák je učitel a trojka, Marcela Roszbecková, ředitelkou společnosti. Jsou starší a zkušenější než já. Zároveň jim vůbec nevadí, že je jednička „pouze“ student. Rád si nechám poradit. Nemám patent na rozum, ale mám energii a odvahu něco změnit. Skvěle to mezi námi funguje.

S jakými vizemi jdete do voleb?

Myslím si, že dosavadní zastupitelé nedělali svou práci špatně a já si jich cením. Nejsem ten typ, který na politiky nadává. Není to jednoduchá práce. Takže bych rád pokračoval ve všem, co funguje. Moje obecná vize je změna politické kultury. Bylo by skvělé žít ve městě, kde není žádná korupce, občané se aktivně zapojují do věcí veřejných a lidé si svých zástupců váží. Možná to zní hloupě a naivně, ale já pevně věřím tomu, že politika se dá dělat slušně, poctivě a důstojně. Je dvacet let po revoluci. Už by ten pravý čas na změnu mohl nastat.

Pojďme k hlavnímu tématu vašeho vstupu do politiky, tedy hradišťské veznici. Jak vidíte její budoucnost?

Existuje skupina lidí, která chce, aby v ní bylo muzeum totality. Jak ale sami uznávají, pouze samotná expozice tam být nemůže. Jen údržba toho areálu bude stát obrovské peníze. Chtěl bych, aby tam byl zároveň s muzeem i okresní soud. Vycházím z myšlenky, že jsou to právě soudci, kteří by měli mít minulost na očích. Dokážu si představit, že mezi soudními síněmi je ponechána vězeňská cela v současné podobě. Kdyby se toho úkolu chopil zkušený architekt, bylo by to zajímavé. Vždyť i důstojná budova soudu ukazuje na prestiž města. Zároveň je to jakýsi kompromis. Určitě jste si totiž všimli sporu mezi městem a hradišťským soudem. Já jeho předsedkyni, která prostory soudu považuje za nedostačující a nedůstojné, chápu.

Co konkrétně byste v Uherském Hradišti chtěl změnit?

Byl bych rád, kdyby se začal hojně využívat zákon o místním referendu. Nebál bych se občanů zeptat, co si myslím o tom či onom problému. Kdyby se o Hradišti psalo jako o městu, kde rozhodují obyvatelé, byl bych na to pyšný. Můžeme tím vyniknout. Líbí se mi otevřená politika, nebojíme se jít s programem ven a diskutovat. Většinu problémů totiž způsobuje to, že spolu lidé nekomunikují. To je docela hloupé. Dále diskutujeme o výši parkovného, Rochus parku a řešení dopravní situace ve městě.

Co byste naopak neměnil?

Určitě funguje podpora kultury. Líbí se mi Slavnosti vína, i to, že se opravuje centrum města. Radnice ukázala, že umí získat peníze z Evropské unie, když se z části areálu kasáren udělala vysoká škola. A jelikož jsme teď v období, kdy můžeme využívat strukturální fondy EU, můžeme se bavit o realizaci velkých investičních záměrů jako je již zmiňovaný Rochus park či věznice.

Co Hradišti podle Vás chybí?

Já mám toto město rád. A mě osobně zde prakticky nic nechybí. Je tu spousta kulturních akcí. Jsem velký příznivec filmu, chtěl jsem studovat režii a také jsem byl na filmové vědě, takže doslova miluji Letní filmovou školu. To je moje srdeční záležitost. A nejen kvůli filmům, ale i té atmosféře. Tu neumím popsat slovy.

Jak byste více podpořil turistický ruch?

Zážitkovou gastronomií. K tomu mě inspiroval Radek John, který o této poměrně nové formě turistiky mluvil. V Hradišti nemáme hory, ani moře, ale máme dobré jídlo a víno. V tom vidím potenciál a rád bych tuto myšlenku dál rozvíjel. Což by šlo propojit třeba s Rochus parkem. Turisté vezou do města peníze, což zase potřebují místní podnikatelé.

Jste poměrně nová strana, myslíte, že v komunálních volbách uspějete?

Věci veřejné nejsou nová strana, v Praze působí už od roku 2001. Teď se pouze rozšířili po celé republice. Máme tedy zkušené komunální politiky. Myslím si, že máme skutečně velkou šanci se do zastupitelstva dostat. V parlamentních volbách jsme dosáhli výsledku přes sedm procent, což není málo. Navíc nabízíme něco jiného, než jiné strany – nové a mladé tváře. A po těch je tady poptávka. Vždyť i mladí lidé mají být v politických orgánech poměrně zastoupení, mít svůj hlas. To je moje osobní výhoda, těžko najdete jinde dvaadvacetiletého lídra. Ale jak známo, štěstí přeje připraveným, takže makáme.

A co pozice starosty?

Tato otázka je předčasná. Ještě nejsme ani v zastupitelstvu a už se spekuluje o radě či přímo starostovi. Já nemám o funkce velký zájem. Raději bych byl zastupitel, který se zasadí o změnu politické kultury. Zároveň se ale žádné funkce nebojím. Jdu do toho naplno, už jen proto, že mám tak velkou podporu.

A co budoucnost? Zůstanete v regionu?

Chtěl bych být advokátem. Rád bych řešil problémy místních, zaměřit se na trestní právo a lidská práva. Dělal jsem totiž nějakou dobu v Lize lidských práv. Spousta mých spolužáků chce do velkých měst, dělat obchodní právo. To mě nezajímá. Chtěl bych například navíc vést semináře pro žáky o politologii a právu. A také si udělat doktorát z právní filozofie, takže nějakou dobu v budoucnu ještě pobudu v Brně či Praze.

Kdo je Vít Křižka

Narodil se v roce 1987 v Uherském Hradišti. Vystudoval místní gymnázium a od roku 2007 studuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Kromě práva a politiky se zajímá také o film. Rád cestuje, nejraději má cykloturistiku.