Většina z nich tak musela razantně omezit nové investice, u některých dokonce hrozí, že pokud krize potrvá dlouhodobě, nebudou mít dostatek peněz ani na běžné výdaje.

„Problémy na účtu jsou každý měsíc, jeden měsíc to už vypadalo, že budeme muset odsouvat výplaty až o čtrnáct dní. Co se týká různých projektů, zatím jsme žádné nezrušili, ale některé jsme museli omezit tak, aby v nich bylo jen to nejdůležitější. Například u nákupu hasičského vozu jsme si nemohli dovolit nové auto, museli jsme zvolit ojetý podvozek,“ prohlásil starosta Suché Lozi Petr Gazdík.

Ministerstvo financí navzdory tomu tvrdí, že se daňové příjmy obcí zvýšily díky novele zákona o rozpočtovém určení daně.

„Díky této novele zákona s účinností od 1. 1. 2008 mají malé obce mnohem větší inkaso daňových příjmů, některé až o stovky procent. Návrh rozpočtu na rok 2010 počítá s navýšením prostředků na výkon státní správy v přenesené působnosti o 2 miliardy korun. Navíc takzvaný Janotův balíček přinese posílení obecních rozpočtů vlivem zvýšení DPH a daně z nemovitosti ve výši kolem 8 miliard korun,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Starosta Gazdík ale poukazuje na to, že je nutné umět si tato čísla správně vyložit. „Ono to dělá asi sto procent třeba u obcí do sta či dvou set obyvatel, ale tyto nejmenší obce mají pouze velmi malý podíl v rozpočtu. Nejvíc obcí v republice je v kategorii 500 – 1500 obyvatel a tady je zásadní problém, protože právě tyto obce mají největší potíže,“ dodal Gazdík.

Obce především kvůli nízkým příjmům z daně z přidané hodnoty tak musí odsouvat naplánované investiční akce, pokud se situace nezlepší, tak se ale časem budou muset dotknout i peněz na běžné výdaje například na správu majetku.

„Zhruba dva roky jsme schopni vydržet s tím, že maximálně omezíme investice, ale po dvou letech nám už budou chybět peníze i na běžný provoz. Tady je nutné dát peníze třeba na výměnu oken do školy nebo na opravu střechy přístavku kulturního domu, což ale nemůžeme udělat, i když by bylo možné na to získat dotace,“ potvrdil starosta Podolí Miroslav Křižka.

Starosta obce Modrá Miroslav Kovářík navíc upozorňuje na problém s bankami, které obcím nechtějí půjčovat úvěry. „Kromě světlých výjimek se zachovala většina bank macešsky, nemají zájem financovat evropské projekty u malých obcí. Nám se na poslední chvíli podařilo, že nám peníze přeúvěroval hradišťský peněžní dům,“ postěžoval si Kovářík.

Podle Gazdíka se nabízí dvojí řešení. „Republika má asi 470 národních dotačních typů, které jsou velmi nepřehledné, je v nich asi 70 miliard korun a my žádáme, aby se část těchto peněz rozpustila přímo do rozpočtů obcí a měst. Navíc se tím zamezí korupci a tomu, že nějaký úředník v Praze bude posuzovat, jestli je například důležitější škola tam či jinde,“ popsal Gazdík.

Druhým možným řešením je změna zákona o dani z nemovitosti, která je u nás obecně nízká. „Podle nás by zastupitelské obce měly mít třeba jako na Slovensku pravomoc říct, že například tu část katastru obce, kde je nadnárodní firma působící ekologické škody, zdaní jinak, než nějakého drobného zemědělce,“ dodal Gazdík.

PETR KNEPR