„Sakrální památka, kterou nechal postavit v roce 1894 svobodný mládenec Jan Vávra z tupeské usedlosti s číslem popisným 39 potřebovala jako sůl ruku restaurátora,“ nechal se slyšet kronikář Tupes František Mikula. Symbol Kristova utrpení v rukou restaurátora Patrika Vlčka získal původní podobu včetně reliéfu Panny Marie.

Obec uspěla s žádostí o dotaci na opravu kříže u Fondu kultury Zlínského kraje, z nějž byla na jeho omlazení uvolněna částka čtyřicet tisíc korun. Devětatřiceti tisíci korunami se na obnově sakrální památky podílela obec.

„Nechceme, aby kříže, sochy a boží muka v katastru obce strádaly. Radnice na jejich obnovu nezapomíná. Každým rokem opravíme alespoň jednu sakrální památku,“ potvrdil starosta obce Oldřich Vávra. Podle něj jsou však v katastru vesnice kříže, které se nenacházejí na pozemcích obce.

„Vysvětlujeme majitelům parcel, na nichž jsou sakrální památky umístěny, že o kříže na nich postavené se radnice postará teprve tehdy, až bude pozemek ve vlastnictví obce. Pro vlastníky křížů je téměř nemožné, aby jejich obnovu, která přijde na osmdesát tisíc korun, ale i více, uhradili ze svých prostředků. Na dotace by sami asi jen stěží dosáhli,“ poznamenal tupeský starosta Vávra.