Kříž se ze své původní polohy vychýlil v neděli odpoledne. „Bylo to mezi třetí a čtvrtou hodinou, kdy foukal silný vítr," uvedl první muž Bánova. Během pondělí se pokoušel nečekanou událost vyřešit tamní farář, pak se přidali zástupci obce. „Požádali jsme o pomoc hasiče, tato akce však nebyla úspěšná. Teď hledáme možnosti, jak dostat kříž dolů a opravit ho," krčí Zbyněk Král bezmocně rameny.

„Na místo byli vysláni profesionální hasiči z Uherského Brodu s automobilním žebříkem. Ukázalo se však, že žebřík byl na 37,5 metru vysokou věž příliš krátký," potvrdil nezdar včerejší akce mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Podle něj se zvažovalo povolání jeřábu a výškové techniky ze Zlína, konkrétně výškové plošiny Bronto s dosahem 42 metrů. „Protože ale nehrozilo bezprostřední zřícení kříže, bylo rozhodnuto, že starosta obce zabezpečí jeřáb a pracovníka, který by provedl bližší prohlídku místa na věži kostela. Teprve v případě nutnosti by byli hasiči opětovně požádáni o asistenci s výškovou technikou," dodal mluvčí hasičů.

Najít řešení ale zřejmě nebude tak jednoduché. V Bánově totiž musí nejprve rozluštit, jakým způsobem je kříž ukotvený.

„Na místě se byl společně s námi podívat i klempíř, ani on to ovšem nezjistil. Chceme proto oslovit odborníky, kteří by nám mohli být nápomocni. Kříž byl instalován v minulém století někdy v letech 56 až 57, pan farář se proto pokouší vypátrat, zda neexistují nějaké plány," vysvětlil bánovský starosta.