Ty jsou totiž bez stálého policejního dozoru od prosince 2007, kdy vstoupila Česká republika do schengenského prostoru. Stále více jich proto investuje do kamerového systému a zabezpečovacích zařízení.

Poslední měsíce se zaměřili zloději především na Slovácko. Na paškál si vzali obce Kunovice, Uherský Brod, Bánov, Starý Hrozenkov, Nivnici, Březovou i Strání. Například ze Strání zmizelo tři týdny zpět osobní auto Škoda Octavia, které stálo u rodinného domu, z Březové ve stejnou dobu další dva vozy.

„Zvýšená kriminalita nás trápí delší dobu. Před Vánocemi byl vykraden dům starší paní, která bydlí při vjezdu do obce, a ztratila se také motorka a zahradní technika jednomu muži nedaleko hranice. Mohu vzpomenout také dvě svatby v létě, během nichž byly vykradeny rodinné domy novomanželů včetně peněžitých darů, které dostali,“ uvedl straňanský starosta Pavel Mimochodek.

Některé z akcí měli podle něj na svědomí tři muži ze slovenské Galanty, kteří přijeli na Moravu přes Březovou. Hranice ve Strání totiž monitoruje na zkoušku kamerový systém. V Březové demolují kromě krádeží gangy zlodějů podle starosty Josefa Trechy také přístřešek bývalé celnice. „Odmontovali elektroměry, jističe a vytrhali telefonní kabely,“ vyjmenoval Trecha.

Ve Starém Hrozenkově navštívili lupiči začátkem roku Dům s pečovatelskou službou. Díky tamnímu nájemníkovi, který se ve dvě hodiny ráno probudil, si však naštěstí neodnesli nic.

„Nebyl to první případ. Všechny indicie nasvědčují tomu, že za vykrádačkami, které se staly poslední dobou v několika obcích na Uherskohradišťsku, stojí Slováci od Trenčína,“ řekl hrozenský starost Josef Vaculík.

„Kriminalita od vstupu do Schengenu roste, to je bez debat,“ dodal a zmínil i časté ztráty benzinu z aut.

Lepší není situace ani na valašských hranicích. Je tomu něco přes čtvrt roku, co si tři slovenští občané vzali na mušku desítku tamních obecních úřadů. Vloupali se například do objektů v Senince, Lužné, Študlově, Vysokém Poli, Valašských Příkazech nebo Střelné. Ukradli z nich desítky tisíc, notebooky i slivovici.

„Zloději k nám jezdili co týden a brali sekačky a všechno možné. Už jsme si nechali na obecním úřadě nainstalovat zabezpečovací zařízení. Ale lidé si musí zamykat a domy hlídat,“ poznamenal starosta Střelné Petr Kráčmar.

V Nedašově Lhotě, když někoho cizího občané zbystří, hned jej ženou pryč, doplnil starosta Miroslav Fojtík.

„Lidé jsou opatrní. Vloni před Vánocemi tady totiž také zloději ukradli Octavii z garáže. Byli to stoprocentně Slováci,“ tvrdí Fojtík.

Nárůst kriminality v pohraničí potvrzují i policisté v kraji, sdělila jejich mluvčí Jana Bartíková. „Není však nijak rapidní. Je ale skutečně možné, že kradené věci mizí ve státech jako je Slovensko nebo Polsko. Z toho důvodu posilujeme hlídky v těchto místech,“ přiblížila Bartíková

Denně se pohybují podél hranic také příslušníci příhraniční a cizinecké policie. „Je jich tam však méně než před vstupem do Schengenu. Máme o třetinu méně policistů a musíme hlídat také vnitrozemí,“ vysvětlil mluvčí brněnské správy Roman Pittner.

Příhraniční obce většinou samy investují do zabezpečovacích zařízení. Na kvalitní monitorovací systémy by však některé rády získaly i dotaci od Zlínského kraje. Takové, které by zaznamenaly státní poznávací značku automobilů i obličej řidiče.

Přestože Zlínský kraj speciálně určené dotační tituly pro tento účel nemá, mohou podle krajského mluvčího Milana Plesara vstoupit starostové s představiteli regionu do jednání. „Budeme se jim snažit maximálně vyjít vstříc ať už finančně nebo radou, kde o peníze žádat,“ sdělil Plesar.

Další finanční možnosti se naskýtají podle krajské policejní mluvčí Bartíkové také od ministerstva vnitra, kterých už nyní některé obce využívají.