Podezření na nemoc šílených krav se oficiálně potvrdilo minulé úterý. „Nakažená kráva pocházela z hospodářství Oldřišov, poražena ale byla v Holešově. Vzorek k vyšetření se bere z každé krávy, která je starší než třicet měsíců. Tahle byla, a právě při testech se prokázalo onemocnění BSE,“ osvětlil mluvčí státní veterinární správy Josef Duben.

Kráva podle něj pravděpodobně snědla krmnou směs, která obsahovala nakaženou masokostní moučku. „U zvířat, jejichž maso je určeno pro konzumaci, je však tento způsob krmení od roku 2001 v celé Evropské unii zakázaný,“ upozornil mluvčí.

Viník, který masokostní moučku krávě nezákonně podal, se však podle Dubna bude velice těžko prokazovat. „Nemusel to být současný chovatel. Krávu si mohl třeba koupit už jako jalovici,“ vysvětlil mluvčí.

Zvíře se totiž takto může nakazit jen do jednoho roku života. Inkubační doba nemoci je však velice dlouhá, projevuje se až po čtyřech, někdy dokonce až osmi letech.

„Jediné, co teď můžeme udělat, je vyhledat vrstevnice nakažené krávy. Neboli ty, které s ní v prvním roce jejího života jedly stejnou potravu a mohly tedy z masokostní moučky také onemocnět,“ doplnil Duben.

Jelikož se vzorky na testy musí odebrat jen z určitých částí těla krávy, například z mozku, očí, střev nebo míchy, bude celý chov vybit. Podle mluvčího jde asi o deset až dvanáct krav.

„BSE napadá právě tyto části kravského těla, proto se z preventivních důvodů nesmí prodávat. Všechno tohle se vyhodí a zlikviduje v sanačním podniku,“ osvětlil.

Přestože se nemoc šílených krav od začátku roku objevila ve Zlínském kraji už podruhé, rozšíření nemoci se podle mluvčího lidé bát nemusí. „Možnost, že se nakazí člověk, je za těchto podmínek téměř nulová. Ani zvířata se nemohou nakazit jedno od druhého. Navíc zatím nikdo neví, jak se masokostní moučka do potravy krav dostala. Bylo to ale nejspíš jen nedopatření,“ uklidňuje Duben.

Domněnku potvrzuje i krajská agrární komora. „Takové případy jsou opravdu výjimečné. Je navíc možné, že kráva dostala nakaženou moučku třeba už před těmi osmi lety,“ vysvětlil předseda Jan Hašek.

Strach koneckonců nemají ani agrárníci v okolí. „O tom případu jsem ještě neslyšel. O nějakých preventivních krocích budeme uvažovat, až budeme mít na stole oficiální vyjádření. Ale nemyslím si, že nám něco hrozí,“ říká například jednatel chropyňské společnosti Agro Ječmínek František Pospíšil.

Zástupci holešovských jatek Jacom, ve kterých nakaženou krávu porazili, se k situaci odmítli vyjádřit. Jejich provoz už byl ale podle krajské veterinární správy obnoven. „Prostory musely být samozřejmě očištěny a hlavně vydesinfikovány, ale jatka už normálně fungují,“ osvětlil ředitel František Mahdalík.

Šárka Vavříková