„Nechceme, aby kroje nebo krojové součásti po dědečcích a babičkách ležely někde ve starých truhlách a skříních, nebo končily v popelnicích. Vždyť po krojích je stále sháňka. Prostě zažíváme krojovou renesanci," konstatovala Marie Šuranská, jednatelka babických folkloristů ze sdružení Baňa, která má k lidovým oděvům velmi osobní vztah. O tom, že je po krojích a součástech k nim velký zájem, svědčila účast tří stovek kupujících.

Mezi prodávajícími vyčnívala Jana Burešová ze Spytihněvi, která se šitím, opravami a půjčováním krojů živí šestnáctým rokem. Marie Kozumplíková z Kozojídek zase rozprostřela po několika stolech krajky a metráž, Zlatuše Hejdová z Hluku prezentovala obuv a opasky ke krojům, které s manželem Petrem vyrábějí. Jarmila Kraváčková z Babic ukázala kupujícím svoje výšivky, a to křížové a richelie. Koncentruje se na krojové vyšívání z oblasti Starého Města, Babic, Velehradu, Spytihněvi, Traplic, Kudlovic a dalších obcí. „Svoje práce prezentuju už sedmým rokem na srpnové burze krojů v rodných Babicích," svěřila se vyšívačka, kterou k ručním pracím přivedla v dětství její babička.

„Na dnešní burze se dokonce prodaly tři kompletní mužské kroje, po nichž je velká sháňka," řekla Marie Šuranská, která na zprostředkovatelské akci předložila návštěvníkům k nahlédnutí i ke koupi figurky z kukuřičného šustí a mnoho jiných výrobků z různých přírodních materiálů, které vytvořily její dovedné ruce.

Ani letos nemohla na burze chybět společnost Lidové tradice a řemesla Uherský Ostroh, která se snaží zachovat výrobu lidového kroje a tradičních lidových technik. Společnost se zabývá kompletní výrobou krojů a jejich součástí. Šikovné švadleny a vyšívačky umějí zhotovit nejen kompletní slovácký kroj, ale také kroje z jiných regionů naší vlasti.

„Mám nový kroj, jenom suknice jsem zdědila po svojí pratetě, která je dostala od své maminky. Sháním ke kroji boty. Snad se mi je mi to podaří na burze, nebo alespoň u výrobců si je objednat," svěřila se při vstupu do babického kulturního domu Jiřina Tichá z Uherského Brodu.

Členové a členky z babické Baně se svěřili, že mají radost, že se jim každoročně daří krojové burzy pořádat a výtěžek z nich věnovat hendikepované Barunce Volfové z Huštěnovic. „Lidé mohou na burze prodat to, co jim zůstalo po svých předcích, nebo co sami ušili nebo vyšili. Snad jednou naši potomci budou předávat dál krásné krojové tradice. Věříme, že se kroje nikdy ze Slovácka nevytratí," spřádali plány babičtí Baňáci.