„Máme pár akcí, které jsou pro nás srdeční záležitostí, a Záhorovice k nim patří,“ přiznal vedoucí skupiny Antonín Flaks. Mikulášský jarmark tam pořádají s týdenním předstihem, aby si lidé mohli užít podobné akce v okolí. „Pozvat krampus čerty napadlo moji ženu. Kontaktovala je a zbytek jsme už dořešili my, hasiči,“ prozradil starosta záhorovických dobrovolných hasičů Libor Chytrý.

Pro čerty jsou typické dřevěné vyřezávané masky. „Jsou z alpské borovice a váží od dvou kilo nahoru i podle rohů,“ pousmál se čert z Vodňan. Kromě dřevěných masek s rohy z antilop či různých koz jsou celí oblečení v kožešinách a za pasem mají zvonce a řetězy, aby byly slyšet. Obléct si kostým prý ale není nikterak náročné, člověk to zvládne za patnáct minut.

Kateřinský jarmark proměnil střed Uherského Brodu na tržiště na dva dny.
Vánoční strom přišly rozsvítit stovky Broďanů na Kateřinský jarmark

Celá skupina funguje šestým rokem a kromě domácích Vodňan je mohou lidé potkat například na podobných akcích ve Strakonicích nebo Sokolově. Na svůj večírek si je ale zvou například i maturanti. Nejmladší čert, který dorazil i na Uherskobrodsko, má dva a půl roku a ti nejstarší ze skupiny mají přes padesát let. Jak sami říkají, jejich pochod není jen o strašení.

„Někdo má k peklu blízko. Každý si k tomu musí najít vztah sám,“ pousmál se Antonín Flaks s tím, že hodně dělá výchova dětí. Některé brečí, jiné ne. „Byli dokonalí. Malý se trochu bál, ale to je na jednu stranu dobře, aspoň nebude chvíli zlobit,“ nechala se slyšet Klára Pochylá, která přijela s rodinou na akci poprvé.

Vánoční trhy v Uherském Hradišti. Ilustrační foto.
Vánoce ve městech: trhy, rozsvícené stromy, voňavé svařáky ale i bruslení