„Už ve večerních hodinách by se měly srážky změnit na smíšené. Ve středu ráno by ale mělo začít sněžit,“ uvedla v úterý meteoroložka Dagmar Honsová.

Silničáři na Zlínsku však ještě v úterý zimní pohotovost neměli. „Zatím připravujeme sypače, materiál už máme ve skladech dávno. Nějaký oficiální pokyn na vyhlášení zimní pohotovosti jsme však ještě nedostali,“ konstatoval dnes dopoledne výrobní náměstek zlínské Správy a údržby silnic David Polášek.

Podle Honsové by se v následujících dnech v nižších polohách měly srážky přes den ještě proměnit na smíšené. Večer se dá prý ale i v nižších polohách opět očekává sníh.

„Ve výše položených oblastech by mělo sněžit celý den. V horských oblastech, jako jsou například Beskydy, má napadnout podle předpovědi až čtyřicet centimetrů sněhu,“ sdělila Honsová.

Tento stav by prý měl setrvat minimálně do neděle. „V podstatě tam budou ideální sněhové podmínky pro lyžování. Nicméně srážky má ve Zlínském kraji doprovázet čerstvý severozápadní vítr, a proto bych lyžování nedoporučovala,“ zmínila meteoroložka.

Vítr by měl v nížinách dosahovat rychlosti do osmdesáti kilometrů v hodině. „Ve vyšších polohách očekáváme nárazový vítr nad devadesát kilometrů za hodinu a v horských oblastech kolem sto deseti kilometrů za hodinu,“ přiblížila Honsová.

Předpovědi bedlivě sleduje například Horská služba Beskydy. „Technika už je zkontrolovaná, už jsme rozvezli i poslední skůtry. Na zimu už se těšíme,“ sdělil oblastní náčelník Radim Pavlica.

Teploty se mají ve Zlínském kraji až do pátku pohybovat mezi jedním až třemi stupni Celsia, v horských oblastech mají klesnout pod bod mrazu. „O víkendu by se mělo trochu oteplit, a to na sedm až osm stupňů,“ řekla meteoroložka.

Letošní říjen podle ní láme rekordy. „V minulém týdnu bylo počasí nadprůměrně teplé, teď zase na říjen abnormálně studené. V nižších polohách v říjnu za posledních deset let nesněžilo ani jednou,“ poznamenala Honsová.