Nová společnost má od 1. ledna 2024 vzniknout reorganizací stávající krajské společnosti Industry Servis ZK. Ta má v současnosti na starosti Strategickou průmyslovou zónu Holešov. Vznik nové společnosti schválili 11. září na svém zasedání krajští zastupitelé.

Stárnoucí region

Zlínský kraj se dlouhodobě potýká s úbytkem obyvatel, zejména těch ekonomicky aktivních. Je druhým nejrychleji stárnoucím regionem v České republice, s druhou nejnižší průměrnou mzdou a nízkou atraktivitou pro příchod nových investic i lidí z jiných regionů a zahraničí.

„Děláme maximum, abychom zvrátili tyto nelichotivé statistiky. Naším cílem je, aby se Zlínský kraj stal atraktivním regionem pro investory i talentované lidi, a to v globálním měřítku. K tomu by nám měla výrazně pomoci nová krajská rozvojová společnost, jejímiž klíčovými partnery budou univerzita, Zlín a další města z území,“ informoval hejtman Radim Holiš.

Současný stav Strategické průmyslové zóny v Holešově.
Radní schválili dostavbu infrastruktury v holešovské zóně za půl miliardy

Společnost „Zlínská rozvojová agentura“ by měla také řídit a zastřešovat veškeré strategické krajské projekty.

„Například koordinovat investiční aktivity v oborech, jako jsou umělá inteligence, udržitelná mobilita, odpadové hospodářství, sociální inovace, digitalizace kraje nebo inovace ve veřejné správě. Dalším jejím úkolem bude přilákat do Zlínského kraje nové investory a zajistit jim potřebné zázemí včetně bydlení a služeb pro jejich kvalifikované zahraniční pracovníky,“ doplnil náměstek hejtmana David Vychytil. 

Ilustrační foto
Mimosoudní dohoda Zlínského kraje za 10 milionů zachová pozemky pro nemocnici

Pro rozběh Zlínské rozvojové agentury se uvažuje s ročním rozpočtem do 20 milionů korun.

„Pro první rok činnosti budou tyto prostředky zajištěny plně z rozpočtu Zlínského kraje. Do budoucna se předpokládá model financování se zapojením také externích zdrojů (dotace ČR, EU), soukromého sektoru, měst a obcí, eventuálně zisku dosaženého vlastní činností společnosti,“ uzavřela mluvčí Zlínského kraje Soňa Ličková.