Vakcíny proti onemocnění covid-19 od společnosti Pfizer a BioNTech by měly v nejbližší době dorazit také do Zlínského kraje. V první várce jich krajské nemocnice obdrží zhruba tisíc.

Dovezeny budou z Brna. Určeny jsou pro zdravotníky krajských nemocnic a záchranné služby. S očkováním chtějí nemocnice začít ještě před koncem roku. Zájem je mezi personálem veliký.

VEŘEJNOST MUSÍ POČKAT NA JARO

„V rámci spolupráce s brněnskou nemocnicí by během zítřka (úterý 29. prosince, pozn. redakce) měla dorazit první várka. Na leden je pak plánováno pro Zlínský kraj 10 tisíc vakcín a na únor 15 tisíc vakcín. Taková jsou aktuální čísla,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš s tím, že se jedná o zhruba týden staré údaje, které se nejspíš budou měnit.

Počet vakcín by tak mohl ještě narůst. Holiš upozorňuje, že přednost budou mít zdravotníci či pracovníci v sociálních službách. Společně se zaměstnanci sociálních služeb budou proočkováni také zdravotní pojišťovnou vytipovaní lidé. Mělo by se jednat o zástupce těch nejrizikovějších skupin.

Řádění silného vichru ve Zlínském kraji
V kraji řádí silný vítr. Převrací auta, láme stromy a ničí střechy

„Počítám, že pro registrovanou veřejnost se vakcíny dostane až na přelomu března a dubna. Dřív to určitě nebude,“ upozornil hejtman.

Zítra bude zasedat také krizový štáb kraje, který by měl projednávat zvolení koordinátora pro očkování. Právě jemu se pak dostane do ruky seznam pojišťovnou vytipovaných lidí.

„Předpokládám, že to bude buď někdo z lékárníků či odborné veřejnosti z nemocnic. Nebude to nikdo z úředníků ani veřejných činitelů,“ujistil Radim Holiš.

Zlínský kraj má podle hejtmana nyní minimálně dvě místa, kde je možné novou vakcínu od Pfizeru a BioNTechu skladovat. Vzhledem k tomu, že přípravek je nutné uchovat v -70 stupních Celsia, má nyní Zlínský kraj dvě lokality, kde léčivo ponechat. V budoucnu, u vakcín, které nebudou vyžadovat takové teplotní nároky, se počítá s otevřením očkovacích míst primárně v nemocnicích.

POPTÁVKA PŘEVYŠUJE NABÍDKU

Předseda představenstva krajských nemocnic Radomír Maráček potvrdil, že zájem o vakcínu převyšuje první dodávku.

„V našich nemocnicích v kraji máme zhruba pět tisíc zaměstnanců. Vakcína dorazí ve výši jen pětina tohoto počtu. Zájem zaměstnanců neuspokojíme,“ přiznal Maráček.

Srážka dvou aut na Třídě T. Bati ve Zlíně na Štědrý den 2020
Vánoce v kraji: hodně miminek i pád mladé ženy z okna

Na jejich kolegy by se mělo dostat v nejbližší dávce či dávkách. Přednost dostali zaměstnanci na covidových odděleních. Ale u menších nemocnic hraje roli spíše zájem o očkování,“ řekl k dělení očkovací sady šéf nemocnic.

„A samozřejmě počítáme i se zaměstnanci záchranné služby,“ dodal Radomír Maráček.

NA ŠTĚDRÝ DEN 11 PACIENTŮ S COVIDEM

Situace v krajských nemocnicích není v současnosti vůbec dobrá. Dlouhodobě na hraně kapacity covidových lůžek, zejména co se týče standardních lůžek s kyslíkem, je Kroměřížská nemocnice.

„Přes svátky se dařilo vybalancovat situaci vlastními silami, uvolněná lůžka po propuštění pacientů se ale prakticky okamžitě zaplní,“ uvedl mluvčí nemocnic Egon Havrlant.

Stále tedy platí domluva mezi šéfy nemocnic, že v případě potřeby budou pacienti z Kroměřížska směřováni do nemocnic ve Zlíně a Uherském Hradišti.

Přes svátky se této spolupráce již v jednom případě využilo. Pacient zamířil do zlínské nemocnice.

„Ta se přes Vánoce rovněž plní novými covidovými pacienty. Přímo na Štědrý den bylo na lůžka zlínské nemocnice přijato 11 covid pozitivních pacientů, oba svátky vánoční pak po 18 pacientech,“ prozradil čísla Havrlant.

Mrazák pro očkovací vakcíny na covid-19. Ilustrační foto
Vakcíny proti covidu míří do Zlínského kraje, začne očkování zdravotníků

Už nyní se počítá s otevřením dalšího covidového oddělení.

„Ve všech čtyřech nemocnicích je nyní volná kapacita asi 50 standardních covidových lůžek,“ doplnil ještě statistiku Egon Havrlant.

V provozu nemocnic také aktuálně chybí 450 až 500 zdravotníků s koronavirem, ale i jinými diagnózami, nemocných s covidem však i mezi personálem přibývá.

Obyvatele znovu k obezřetnosti vyzývá i hejtman Zlínského kraje.

„V nemocnicích nám počty nemocných bohužel stále stoupají. A rapidně. Otvíráme další covidové centrum. Zatím musíme být stále obezřetní,“ řekl hejtman Zlínského kraje Holiš.

Covid pacienti v nemocnicích ve Zlínském kraji

Celkový počet covid+ pacientů, z tohoto počtu na UPV (umělá plicní ventilace)

Krajská nemocnice Tomáše Bati 167, 13 UPV

Uherskohradišťská nemocnice 36, 7 UPV

Vsetínská nemocnice 54, 2 UPV

Kroměřížská nemocnice 75, 3 UPV

Celkem nemocnice Zlínského kraje 332, 25 UPV

PES ve Zlínském kraji 75

Hodnota PES byla ve Zlínském kraji nejvyšší v minulém týdnu (81).

V pondělí 28. prosince se již kraj pohyboval na hodnotě 75.

Stejně tak klesla hodnota indexu PES v okrese Kroměříž. A to z 89 na 79. Z

Zlín ze svého maxima 85 klesl také na 79.

Vsetín hlásí také pokles hodnoty PES. A to z 86 na 75.

Vůbec největší skok k lepšímu zaznamenal okres Uherské Hradiště. Z maxima 81 kleslo na hodnotu 64.