„Budeme se na ní podílet až padesáti procenty, nejvýše však 100 tisíci korunami. Koncepce by mohla sloužit jako podklad po získání dotace na vybudování hangáru, který by chátrající exponáty ukryl, uvedl hejtman Stanislav Mišák (ČSSD). O záchranu letadel usiluje kunovická radnice i místní nadšenci.

Podle hejtmana by studie měla upřesnit náklady na projekt, které jsou nyní odhadovány na více než 50 milionů korun. Bude také podkladem pro možnou žádost o dotaci, bez které se kraj na záměru podílet nemůže. „Předpokládáme ale, že v plánovacím období 2014 až 2020 by se z evropských fondů mohlo nějaké řešení najít," uvedl Stanislav Mišák.

Více než dvě desítky exponátů dokumentujících bohatou historii letecké výroby v regionu nahlodal zub času spolu s nepříznivými vlivy počasí. Nadšenci v čele s Martinem Hrabcem proto navrhli projekt, jehož podstatou je zastřešení muzea. „Letadla každým dnem chřadnou. Bavíme se o jejich záchraně pět minut po dvanácté," podotkl Martin Hrabec.

Podle něj by projekt za asi 54 milionů korun postupoval po etapách. Nejprve by vznikl hangár pro menší letouny, které mají konstrukce z plátna a nejvíce podléhají vlivům počasí. K tomu by byl postaven vstupní objekt, zázemí a depozitář muzea. V plánu je využití montovaných staveb, které by šly rozšířit později tak, aby se pod střechu dostala i zbylá větší letadla. Projekt rozložený asi do pěti let počítá i s parkem zaměřeným na techniku.

Kunovická starostka Ivana Majíčková spolu s Martinem Hrabcem představili projekt krajským zastupitelům loni v září. Oslovila hejtmanství s žádostí o pomoc se založením společnosti pro rozvoj Leteckého muzea. Do ní by mělo vstoupit město, kraj, majitel exponátů Slovácký aeroklub, ale i firmy z regionu, které se věnují letectví. Podle Stanislava Mišáka je ale před založením společnosti potřeba zjistit, zdali by vůbec mohla o dotace na projekt žádat.

Letecké muzeum Kunovice založili v roce 1970 členové Slováckého aeroklubu Alois Hráček a Jiří Marek. Zpočátku bylo budováno jako muzeum letounů vyrobených v továrně v Kunovicích. Posléze se letecký park rozrostl o stroje jiných výrobců a z armády. Ročně ho navštíví na 14000 lidí. Tržby ze vstupného ale stačí jen na provoz muzea, na údržbu exponátů z něj jde pouhých deset procent.