Vše díky plánovanému pokračování Podprogramu na podporu obnovy venkova. Rozhodnutí krajské rady musí ještě v polovině prosince schválit zastupitelstvo.

O dotaci se mohou, stejně jako v minulých letech, ucházet obce Zlínského kraje do dvou tisíc obyvatel. Podpora jim bude poskytována v rámci dvou dotačních titulů. První z nich je opět zaměřen na rekonstrukce a obnovu venkovské zástavby a občanské vybavenosti v majetku obcí.

„Jedná se například o opravy a rekonstrukce mateřských a základních škol či přeměnu nevyužitých obecních objektů. Dále bude nově možno dotace žádat i na rekonstrukce a výstavbu místních komunikací na pozemcích v majetku obcí,“ vyjmenovala krajská radní pro oblast zemědělství, životního prostředí a rozvoje venkova Milena Kovaříková.

Druhý dotační titul pak bude podle ní určen na projekty pro zpracování územních plánů.

Jednou z obcí na Zlínsku, která letos finance ze zmiňovaného dotačního programu dokázala získat, je Petrůvka na Slavičínsku. „Kraj nám přispěl milionem korun na opravu stropu a střechy kulturního domu, které byly v havarijním stavu.

Na to, že jsme obec, která má nějakých 360 obyvatel, je to myslím pěkná částka,“ pochvaluje si starosta Petrůvky Josef Pučalík.

Obec podle jeho slov díky penězům z podprogramu dokázala už před třemi lety opravit také chodníky. „Je možné, že se do programu zapojíme i v příštím roce, pokud nám nevyjde žádost o dotaci u Státního fondu životního prostředí. Za ni chceme rekonstruovat i interiéry kulturního domu,“ objasnil starosta.

Bohaté zkušenosti s využíváním financí ze Zlínského kraje mají i v Neubuzi na Vizovicku. „Už jsme z něj čerpali několikrát, například na rekonstrukci chodníků, dokončení nové hasičské zbrojnice nebo letos na opravu školní jídelny,“ připomněla starostka Neubuzi Renata Zábojníková, podle níž takto obec už dokázala získat asi dva miliony korun.

Další by prý mohly přibýt i v příštím roce. „Pracujeme například na územním plánu, rádi bychom u obce vybudovali i parkoviště, na které by nám snad kraj mohl také přispět,“ věří starostka.

I v Rudimově na Luhačovicku letos peníze určené na podporu obnovy venkova využili. „Získali jsme 400 tisíc korun na obnovu veřejného osvětlení. Některé lampy byly totiž staré snad 40 let,“ vysvětluje rudimovský starosta Stanislav Franc, podle nějž nová světla uspoří obci ročně více než 60 tisíc korun.

V roce 2012 by se pak v Rudimově rádi pustili do oprav obecního úřadu. „I tady by nám snad mohly pomoci peníze z kraje. Budova je totiž z počátku 20. století a od té doby byla opravována minimálně,“ osvětlil Franc.

Starosta Rokytnice na Brumovsko-Bylnicku Antonín Goňa si pochvaluje i jednoduchou administraci žádosti o dotaci. „Nemusíme si na to najímat žádné odborníky, zvládneme to na úřadě sami,“ těší starostu. Letos v Rokytnici s pomocí krajských dotací zrekonstruovali střechu základní a mateřské školy, v příštím roce by rádi dosáhli na peníze na opravu chodníků.

Rozvíjej se, venkove

Podprogram na podporu obnovy venkova si podle krajských radních klade za cíl zatraktivnit život ve vesnicích. „Stávající stav veřejných financí a důsledky hospodářské krize neumožňují menším obcím rozvoj a zajištění kvalitních podmínek pro život, podnikání a konkurenceschopné zemědělství,“ upřesnila radní Milena Kovaříková.