Jak vůbec na tuto myšlenku přišli? Přibližně před měsícem byla v Itálii hostem zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů. Při pracovním jednání po jednom z italských koncertů doporučil velvyslanec ČR ve Vatikánu zástupcům regionu na chystané oslavy významného výročí Svatého Otce pozvat.

„Zlínský kraj přikládá této relativně vzdálené události velký význam. Proto krajští radní jednomyslně schválili projekt Velehrad 2013,“ sdělil mluvčí Zlínského kraje Milan Plesar.

Dodal, že o tomto záměru byl informován i moravský metropolita, arcibiskup Jan Graubner. „Sdělil, že biskupská konference se chystá pozvat Benedikta XVI. také, čímž záměr kraje podpořil,“ poznamenal Plesar.

Do příprav pozvání papeže na oslavy výročí se intenzivně zapojí také krajské město Zlín.

„První audience, která se bude konat v listopadu v době 20. výročí kanonizace Anežky České, se zúčastní také náměstci primátorky Miroslav Kašný a Karel Jankovič,“ přiblížila mluvčí radnice Marie Masaříková.

Náměstek Kašný považuje už jen setkání zástupců kraje a města s Benediktem XVI. za velmi významné. „Chystáme se papeže nejen pozvat, ale také mu poděkovat za nedávnou návštěvu Moravy. Věříme, že se podívá v roce 2013 i do Zlínského kraje,“ uvedl Kašný.

Jak doplnil krajský mluvčí Plesar, významnou podmínkou uskutečnění návštěvy Svatého Otce je kromě potvrzení návštěvy samotným papežem také pozvání České biskupské konference a představitelů našeho státu.

Poutní místo Velehrad na Slovácku, kde si každým rokem v červenci věřící příchod Cyrila a Metoděje připomínají, prochází v současné době obnovou. Opravy a zvelebení tamních prostor chce Zlínský kraj jako spoluinvestor stihnout právě do roku 2013.