„Přinesla jsem na hřbitov nazdobený věnec se čtyřmi svíčkami. Když jsem k hrobu přišla o pár dnů později, svíčky už tam nebyly. Za to tam zůstaly stopy po tom, jak se někdo marně snažil překonat upevnění celého věnce v zemi a trocha fialového vosku, která se musela odrat z ukradených svíček,“ popsala stav rodinného hrobu, jenž navštívil lapka, Božena Kaňová z Ostrožské Lhoty, která se s takovými případem nesetkala poprvé.
„Už loni touto dobou se mi ztratilo pár věcí. Nejde o svíčky, ale o princip. Lidé už nedají pokoj ani hřbitovům,“ dodala. O tom, že se krade opravdu všude, se přesvědčila také její sestra. „Té zmizel věnec úplně celý,“ popsala Kaňová. Ta ví i o dalších lidech, kteří na hrobech svých blízkých něco postrádají.
Starosta Ostrožské Lhoty Antonín Jelének nad tím bezmocně kroutí hlavou. „Abychom zabránili vandalismu, hřbitov jsme dříve zamykali. Od toho jsme ale už ustoupili. Zeď, která je obehnána kolem hřbitova, je totiž stejně natolik nízká, že kdo chce, stejně ji překoná. A ještě jsme museli mít člověka, kterým tam musel dvakrát denně chodil bránu zamykat,“ vysvětlil Jelének, podle kterého se také v minulosti ze lhotského místa posledního odpočinku ztrácely svítilny a schránky na svíčky.
Jako mimořádné hodnotí takové zločiny policisté. „Dá se říci, že krádeže na hřbitovech se příliš často nevyskytují, spíše ojediněle,“ uvedla mluvčí uherskohradišťských policistů Jitka Zámečníková. Dost možná je to způsobeno právě tím, že jde o škodu v řádech stokorun, které lidé strážcům zákona ani nenahlásí. „Pokud takové hlášení přijmeme, snažíme se po pachateli pátrat. Takový čin považujeme za přestupek,“ uzavřela Zámečníková.