„Obsluha městského kamerového systému spatřila na monitoru dva mladíky, kteří obcházeli kolem stojanů kol v centru. V Růžové ulici pak jedno z kol ze stojanu vytáhli a odcházeli s ním pryč. Na místo ihned vyrazila naše hlídka a oba zadržela,“ popsal událost Pauřík.

Překvapení zloději se ani nezmohli na výmluvu. „Pachatel nebyl v posledních třech letech pravomocně odsouzený či potrestaný za trestný čin krádeže a případná způsobená škoda nedosáhla limitu pro trestný čin. Kvůli této skutečnosti jsme dvacetiletého mladíka pustili, předtím ale zaplatil pokutu jeden tisíc korun za přestupek,“ poznamenal Pauřík.

Městští strážníci ročně odhalí zhruba tři podobné lapky. Někteří z nich jsou ale pohotovější než mladík z Růžové ulice a strážníky se snaží zmást často bizarními výmluvami.

Pachatelé mají bizarní výmluvy

„Setkal jsem se i s tím, že zloděj tvrdil, že se chtěl jen tak trochu projet a pak kolo vrátit na své místo,“ zavzpomínal velitel hradišťských strážníků Jaroslav Ježo. Ten před časem potkal v ulicích města cizího člověka, který odnášel zamčené kolo. Podezřelé na muži bylo to, že nesl kolo, jež patřilo veliteli městské policie. „Ptal jsem se ho, kde ke kolu přišel. Řekl jsem mu, že jsem majitel bicyklu, a muž mi odvětil, že na něm chtěl odjet domů, do Stříbrnic. Také tvrdil, že měl v úmyslu kolo vrátit na původní místo. Vyšetřování ukázalo, že se jednalo o pachatele několika podobných případů, který kradená kola prodával v Brně,“ připomněl Ježo.

Většina pachatelů ale končí v rukách celorepublikové policie zvláště tehdy, pokud škoda odcizeného kola přesáhne pět tisíc korun. „Loni jsme vyšetřovali 84 případů odcizených kol, přičemž 39 z nich se podařilo nalézt a vrátit majitelům. Letos nám lidé oznámili 18 odcizených kol, žádné z nich jsme ale doposud nenalezli,“ prozradila mluvčí Okresního ředitelství Policie České republiky v Uherském Hradišti Jitka Zámečníková.

Oslovení obyvatelé města kroutí nad benevolentností zákona hlavou. „Strážníci někoho chytí při krádeži a pak ho musí pustit. To zloděje příliš nevyškolí. Když už pachatele nezavřeli, měli mu napařit aspoň pětitisícovou pokutu, aby už na cizí kolo ani nesáhl,“ rozčílila se při zprávě o nízkém postihu zloděje kol z Růžové ulice Jana Pavelková z Uherského Hradiště.