Na Moravu přijede také s Michalem Jonem, s nímž tvoří neodmyslitelnou cestovatelskou dvojici.

Přesně 400 dnů od cíle cesty kolem světa se Lucie Kovaříková a Michal Jon vydali na další cykloputování. Tentokrát to byla tříměsíční, 6000 km dlouhá cesta nádhernou přírodou jihozápadního koutu USA. Celou trasu opět absolvovali na horských kolech, sami, bez doprovodných vozidel.

„Kolo je tak akorát rychlé. Pěšky je to taky fajn, v autě jste jak v akváriu,“ přemítala Lucie Kovaříková. „Na kole můžete všechno kolem sebe pozorovat, čichat vůně, užívat si sluníčka nebo naopak deště,“ podotkla s úsměvem.

Kromě devíti národních parků přejížděli pohoří Sierra Nevada a Skalisté hory, projížděli pouště, vyprahlé oblasti, překonávali velké americké vzdálenosti mezi „kohoutky“ s vodou.

Zdolali nejvýše položené sedlo v Severní Americe a vyjeli i nejvyšší asfaltovou silnici v Severní Americe, v 60°C žáru sjeli na nejnižší bod západní polokoule, 86 m pod úrovní moře, do Údolí smrti a opět z něho ve zdraví vyjeli. „Jezdit ve dvou se nám líbí. Jeden je málo a je to nebezpečné, a když je vás víc, je to taky problém,“ mínil Michal Jon.

Zažili spoustu veselých i smutných příhod, přivezli hudbu a nafotili tisíce obrázků. O této expedici napsali knihu „Na hliníkovém oři Divokým západem“, která je při besedách k zakoupení, stejně jako čtyři knihy o tříleté cestě kolem světa.

Silvie Pospíšilová