Dnes, když bio potraviny (potraviny bez přidaných chemikálií, pozn. red.) a přírodní doplňky stravy zažívají velký boom, může osmačtyřicetiletý Jiří Kovářík z prodejny Krajinka zdravé výživy posoudit, co všechno se za dvě desetiletí změnilo jak v sortimentu, tak v ponětí o tom, co vše vlastně pod zdravou výživu spadá.

Původně přitom začínal jako zaměstnanec hotelu Fojta a do prodejny se dostal díky tomu, že ji zřídili právě tam. Krajinka se sice už několikrát přemístila, Jiří Kovářík ale zůstal. „Alternativní strava mě vždy zajímala. Tehdy jsem ale začínal úplně od začátku, který nebyl úplně snadný," vypráví Jiří Kovářík. Původní sortiment sestával z výrobků jako je celozrnná mouka nebo sladké cereálie. „Ty sice nejsou příliš zdravé kvůli množství cukru, ale neměli jsme příliš na výběr. I celozrnná mouka byla tehdy novinkou, která nebyla k dostání na celé Moravě. Takže jsem pro ni musel cestovat až do jižních Čech," popisuje obchodník.

Celozrnná mouka je dnes už sice běžně k dostání, velkou popularitu si ale podle jeho slov získávají tzv. superpotraviny, které se vyznačují vysokým množství zdraví prospěšných látek a o jejichž existenci dříve neměli jeho zákazníci ani tušení. „Jedná se například o goji, chia semínka nebo chlorellu. Jejich konzumací získá tělo látky, které jinak z jídelníčku dostáváte jen v omezeném množství. Spousta prospěšných látek se totiž ztratí kvůli průmyslovému zpracování," krčí rameny Jiří Kovářík.

Sám ale zdůrazňuje, že zdraví nespočívá jen ve stravě. „Ne každý si bohužel uvědomuje, že ruku v ruce se zdravím jde i psychické rozpoložení. Lidé nám to mnohdy nevěří, ale nikdy se nebudou cítit úplně zdravě, když jsou ve stresu," konstatuje Jiří Kovářík.