Kromě nich se návštěvníci mohli podívat na práci a výrobky více než dvou desítek nožířů.

Letošní ročník akce připravil také řadu novinek. Možnost podívat se na železnou rudu pod mikroskopem nabídla metalografické laboratoř. Zástupci pardubické univerzity umožnili zájemcům podívat se zblízka na vzorky, které odebírali z tavby a také z materiálů, se kterými na nádvořích pracovali kováři.

„Pro odbornou veřejnost jsme uspořádali odborný seminář na téma Povrchová úprava kovů, konal se po oba víkendové dny," prozradila za pořadatele Libuše Mikulová. Mezi novinky lze zařadit i tavbu železné rudy ve středověké peci, která se na Buchlově poprvé uskutečnila loni. Při ní asistoval sám kastelán hradu Rostislav Jošek.

„Mě se nejvíc líbily mikroskopy, ještě jsem nikdy neviděl železo tak důkladně. Domů si pak na památku odnáším vojáčka na památku," pochlubil se Patrik Kročil z Uherského Hradiště, který přijel na Buchlov se svými prarodiči.

Kovářské sympozium mělo i svoji soutěžní část. Kováři se mohli zapojit do klání o nejlepší výrovky. Pětičlenná porota je hodnotila podle několika kritérií – funkčnosti, estetičnosti, dívali se na povrchovou úpravu, provedení, ale také třeba na to, jestli jsou dodržené techniky nýtové. Jediným limitem pro kováře byl čas, museli své dílo vytvořit do čtyř hodin. Ceny si z Buchlova mohli odnést rovněž návštěvníci, pokud hlasovali v anketě o nejpěknější výrobek. Čekal na ně nůž a vstupenky na noční prohlídky Buchlova.

Program byl připravený i pro nejmenší. Mohli si vysypat pískový obrázek, utkat se v hodu kovadlinou, vytvořit si korálkový náramek nebo si za pomoci kováře ukout hřebík. Se zájmem se setkalo i kování koní.