„Máme problém se sousedem, který se nerozpakuje pálit nám listí přímo pod nosem a my pak ani nemůžeme otevřít okno nebo vyjít na zahradu," rozčilovala se jedna z obyvatelek Dolního Němčí, která si kvůli zachování sousedských vztahů nepřála být jmenována. Podle tamního starosty Františka Hajdůcha se ale jedná naštěstí jen o dílčí problém. „U nás žádnou vyhlášku, která by tuto problematiku upravovala, nemáme. Samozřejmě čas od času vidím, že se odněkud ze zahrady dýmí, ale nepamatuji si, že by celá obec smrděla kouřem. Máme kompostéry a většina lidí je využívá," uvedl František Hajdůch.

Podle uherskohradišťské policejní mluvčí Mileny Šabatové se stížnosti na to, že se kouř valí do oken schválně, řeší jako přestupek proti občanskému soužití. „Za něj lze udělit pokutu až dvacet tisíc korun. Musel by se ale prokázat úmysl," poznamenala Milena Šabatová.

Podle doporučení Hasičského záchranného sboru ČR je vhodné spalování hořlavých látek, tedy například listí či shrabané trávy, na volném prostranství předem ohlásit.

„Každé jaro a podzim dochází ke zvýšení zásahů jednotek v souvislosti s pálením biologického odpadu. Zasahujeme u požárů, které vzniknou rozšířením ohně při pálení, ale také vyjíždíme k planým poplachům nebo řešíme oznámení občanů o pálení," potvrdil mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Obyvatelé obcí a měst by podle něj měli především sledovat vyhlášky stanovující podmínky pro pálení, a samozřejmě se řídit zákonem o požární ochraně. „Fyzické osoby, ale také právnické či podnikající fyzické osoby jsou při spalování hořlavých látek na volném prostranství povinny učinit odpovídající opatření proti vzniku a šíření požáru," řekl Libor Netopil. Právnické a podnikající fyzické osoby navíc podle něj musí tuto činnost předem oznámit územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje, jinak jim hrozí pokuta až 500 tisíc korun.