Související články naleznete po rozkliknutí ZDE

Sedmitunový kus římsy přitom spadl na nádvoří bývalé jezuitské koleje už v létě.

Výztuž římsy, jejíž stáří odhadují farníci na tři sta let, bude po opravě tvořit ocelová konstrukce. „Tato konstrukce bude pokryta omítkou, aby byl zachován její původní, historický vzhled,“ upřesnil technický administrátor farnosti František Křivák.

Pád římsy odstartoval další problémy. Správci farnosti museli nejdříve vyřešit nesrovnalosti se dvěma protichůdnými statickými posudky. Následovala složitá jednání s památkáři, a proto se na opravě římsy začalo pracovat až na podzim 2010. „Ke shodě s památkáři nakonec došlo, a nic tak nebránilo zahájení prací,“ konstatovala mluvčí uherskohradišťské radnice Petra Zemčíková.

Nenadálá havárie ale nepříjemně zatížila rozpočet farnosti. Kompletní oprava římsy, která obepíná celý svatostánek, se může vyšplhat až na půldruhého milionu korun.„Doufám, že se rekonstrukce vyplatí a římsa bude kostel zdobit minimálně dalších tři sta let,“ poznamenal hradišťský farář Jan Turko.

V současné době už řemeslníci kostel opustili. Znovu začnou až na jaře. V té době by jim práci mělo usnadnit nejen lepší počasí, ale i farní pokladna doplněná o prostředky z darů věřících. „Doufáme, že nějaké peníze poskytnou i zástupci města. Zatím jsme s nimi sice nejednali, předběžný příslib ale od nich už máme,“ prozradil farář Turko.

Na dokončení prací čekají i věřící. „Vím, že se kostel opravuje a bylo by dobré, kdyby už byl v původním stavu. Je ale velkým štěstím, že římsa nespadla na chodník směrem k centru města a nikoho nezranila. Dlouhá oprava je tak jen menším zlem,“ poznamenala pětašedesátiletá Marie Struhelková z Uherského Hradiště.