„Rozvoj infrastruktury na Baťově kanále, který je turistickou tepnou Slovácka, zaznamenal další posun vpřed,“ poznamenal Josef Bozděch, starosta Kostelan nad Moravou.

Vybudování hranového přístaviště s bezbariérovým přístupem a s možností vyvázání soukromých i vypůjčených lodí si podle jeho vyjádření vyžádalo čtyři miliony tři sta tisíc korun. Investorem stavby ke krátkodobému kotvení lodí bylo Ředitelství vodních cest České republiky.

„S výstavbou přístaviště se začalo loni v říjnu a zkolaudováno bylo 18. prosince. U nového zařízení s pevnou hranou ke kotvení lodí není žádné zázemí pro vodáky ani turisty. Ti si zde mohou loď vyvázat, projít se obcí nebo se vydat na kole po cyklostezce. Po návratu k lodi budou pokračovat dál v plavbě po Baťově kanále,“ objasnil kostelanský starosta.

Radost z nového přístaviště, jehož provozovatelem bude Povodí Moravy, má široká veřejnost, která vodní cestu využívá k rekreačním plavbám.

„Vystupovat z loďky u Kostelan strmým břehem, trávou a kopřivami až po krk, to byl opravdu horor,“ trefně vystihli někdejší situaci kostelanští rybáři Antonín Janík a Vladimír Facalka. Od rána v roli vodníků okupovali nové přístaviště a před první plavbou lodi Morava od něj odemkli velkým klíčem řeku Moravu u Kostelan.

S nevšedním zájmem lidí se setkaly vyhlídkové plavby lodí Morava, která na krytou a vyhlídkovou palubu pojala šedesát osob. Nechyběla ani večerní plavba lodí a po setmění ohňostroj.

„Neměl jsem ještě tu čest proplout touto výletnickou lodí celou trasou Baťova kanálu. Nenašla se zatím taková skupina lidí, která by o to měla zájem. Odhaduji, že by plavba trvala dva dny,“ nechal se slyšet čtyřiasedmdesá­tiletý kapitán lodi Ladislav Hábl, který s Moravou brázdí kanál od poloviny loňské sezony. Na vnitrozemské plavbě začínal v roce 1960 a na Baťově kanále před patnácti lety.

„Těší mě, že letos přibylo na vodní cestě už druhé přístaviště. Počátkem května bylo to první zprovozněno v Napajedlech. Další bude v průběhu sezony dokončeno v Uherském Hradišti a v Rohatci-kolonii. U nás v Babicích jsme měli jedno z prvních přístavišť,“ spíše konstatoval, než se chlubil starosta Babic Miloslav Maňásek.