ČTĚTE TAKÉ
Košty pálenek a výstavy vín na Slovácku
Ti, kteří netoužili navštívit ve společenském obleku v hradišťské Redutě druhý ročník výstavy tichých vín, zamířili do kulturního domu v městské části Sady.
Potěšili se tam koštováním 506 vzorků vín z šestatřiceti obcí jižní a jihovýchodní Moravy.
Ty s týdenním předstihem před sobotním koštem hodnotilo na stobodové stupnici ve dvanácti komisích 52 degustátorů.
„Tento způsob hodnocení podle metodiky Mezinárodní organizace pro révu a víno O.I.V. má napomáhat degustátorům lépe ohodnotit kvality jednotlivých vlastností vín. Porotcům byly při posuzování záměrně utajeny přívlastky vín," odtajnil modus degustace šestasedmdesátiletý Vojtěch Luža starší, garant výstavy.
Šampiony degustátoři nehledali, ale návštěvníci výstavy našli v katalogu jména majitelů 28 nejlépe hodnocených vín v odrůdě s víc než pěti zástupci.
Zlatou medaili obdrželo 20 procent bodově nejlépe ohodnocených vín v odrůdě, ale s bodovou známkou nejméně 83 bodů.
Nejvíce, 92 bodů, mezi bílými víny dostalo Rulandské šedé, výběr z hroznů ročníku 2012 od Aloise Tománka z Boršic a kabinet směsi bílé Ryzlinku rýnského a Tramínu červeného od Petra Sladkého z Míkovic.
Kategorii červených vín kraloval s devadesáti body Zweigeltrebe z pozdního sběru ročníku 2012 od Evy Hlaváčkové z Boršic.
Rituál ochutnávání jednoho z nejstarších a nejušlechtilejších nápojů se uskutečnil v režii občanského sdružení Vinaři Sady.
Na své si přišli také gurmáni, kteří si k zajídání bílých a červených vín mohli vybrat u prodejního stánku deset druhů tvrdých holandských sýrů v různých cenových relacích.
Na koštech nejsou pouze vína špičková, ale i taková, která byla degustátory nízko hodnocená a zůstávají u nalévacích pultů téměř bez povšimnutí návštěvníků. Proto jsou při sadském koštu už několik let pořádány hodinové řízené degustace vadných a nemocných vín.
„Lidem jsme nabídli k ochutnání vadná vína, kterými se někteří vinaři prezentovali na degustaci. Vysvětil jsem jim, kde je příčina, proč se ten či onen vzorek dostal do takového stavu, kde mohla jeho vada nebo nemoc vzniknout," sdělil účastníkům řízené degustace její strůjce Tomáš Bečica.
Vady byly podle něj velmi koncentrované, takže lidé si snad zafixovali jejich vůni nebo chuť.
Při koštování bodově nízko hodnocených vín pak mohli nacházet stopy některých vad, na něž byli upozorněni pří řízené degustaci.
Po jejím skončení proběhla další řízená přehlídka odrůd Chardonnay a Pinor Noir z různých kontinentů, kterou měl pod palcem Ivo Kaňovský.