„Před dvaceti lety jsme začínali malým koštem ovocných vín a šlo spíše o recesi. Tehdy se nám podařilo nashromáždit dvaatřicet vzorků vín jablečných, hroznových, višňových a bylinných. Nikdo z nás netušil, že se po letech staneme třetím největším koštem vín na Slovácku,“ poohlédl se do minulosti Jaroslav Snopek z pořádajícího Klubu přátel vín Míkovice. Podle jeho slov měli míkovičtí k sobotním radovánkám ještě jeden důvod. Letos je totiž čeká oslava 750. výročí první písemné zmínky o obci. Tamní kulturní dům nabídl početnému zástupu návštěvníků 608 vzorků vín, což je nejvíce v celé míkovické ochutnávkové historii. Letošní novinkou bylo samotné hodnocení vzorků vín.

„Tentokrát jsme vyhodnocovali jinak, netradičně. Medaili získali šampióni u každé vystavované odrůdy,“ doplnil Snopek.

Po šesti letech obnovili výstavu vín také v Huštěnovicích. Tam se v sobotu představilo 195 vzorků. Nad tamní degustací stejně jako i nad tou míkovickou dohlížel Josef Bičan z Traplic, který jako zkušený vinař stál před dvaceti lety u zrodu tradice míkovických koštů. Jeho Cabernet Moravia s přívlastkem pozdní sběr z roku 2004 se v Huštěnovicích stal jedním ze šampionů.

Dalšími nejlépe oceněnými byl Ryzlink vlašský, výběr z hroznů z roku 2005 od výrobce z Dunajovic, a Rulandské modré, pozdní sběr z roku 2004 od místního vinaře Josefa Maňáska. „V tradici vinných koštů v Huštěnovicích plánuji pokračovat. Tento zavedený zvyk tady jednou byl, tak je načase, aby si ho lidé znovu připomněli,“ prohlásil Milan Dvořáček, který jako mladý vinař započal novou éru koštů v obci.

FOTOGALERIE se připravuje

Marie Beníčková