Tato republikově zcela výjimečná prezentace vinných delikates z deseti zemí a tří světadílů nabídne fajnšmekrům celkem stovku soutěžních i nesoutěžních vzorků. Bude mezi nimi také vítězný mešní mok z řeckého ostrova Samos, stejně tak jako víno, které při liturgických obřadech pil Jan Pavel II. a je oblíbené i současným papežem Benediktem XVI. Rozhovor o obřadních nápojích křesťanů a židů poskytl Slováckému deníku viceprezident výstavy Josef Kadlčík z Hluku.

Kolik firem v České republice se věnuje výrobě mešních a košer vín?
Mešní vína mohou v naší republice vyrábět pouze dvě firmy, a to Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž a Karmelitáni. Košer vína vyrábějí u nás tři firmy, jejichž názvy se drží přísně pod pokličkou.

Kdo schvaluje producenty lahodných mešních moků?
Poslanecká sněmovna rozhodla, že církvi nebude zasahovat do toho, kdo bude mešní vína vyrábět, a rozhodla, že rozhodnout by si o tom měla Česká biskupská konference, jejímž předsedou je olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Jak se mešní a košer vína, která nejsou určena k běžné konzumaci, liší od ostatních běžně vyráběných vín na Moravě a v Čechách?
Hrozny, z nichž vyrábíme mešní víno, musí mít cukernatost 19 stupňů a více. Na odrůdě hroznů nezáleží. Mešní víno se nesmí přislazovat a nesmí obsahovat žádné stabilizátory. Musí být takové, jak jej stvořil Pán Bůh. Mešní vína ze sklepů pod kroměřížským zámkem distribuujeme do všech farních úřadů v naší vlasti. Ročně ho máme na zásobách od pěti set do osmi set tisíc litrů. Podle ortodoxní židovské kultury je při výrobě košer vín uplatňován požadavek rituální čistoty. Hrozny na košer vína mohou sbírat pouze muži, kteří k tomu mají zvláštní oprávnění.

Budou na letošní přehlídce mešních a košer vín na Velehradě nějaké rarity?
Jistě. Už vloni zvítězilo víno od rakouské firmy, vyrobené z rozinek zvláštní sladké odrůdy, z řeckého ostrova Samos. Šampionem letošní výstavy je sladké víno Stifl Samos Nauburg z Řecka. Degustátoři přiřkli druhou cenu italskému Gormónsu, které pil Jan Pavel II. a jako lahůdku si jej oblíbil i současný papež.