„Pod názvem Tupeští vinaři jsme tenkrát navázali úzkou spolupráci se zdejší základní školou, kterou reprezentoval její ředitel František Mikula a kantoři Marie Rybářová a Josef Uhlíř,“ svěřil se Vladislav Bělovský, jeden z pořadatelů výstavy.

Jak dále prozradil, na prvním tupeském koštu vína bylo k ochutnání sto jedna vzorků „nápoje králů“. Žádný z tehdejších mladých pěstitelů vína netušil, že se na jejich výstavy budou po letech sjíždět fajnšmekři z celé republiky i ze zahraničí. „Od počátku třetího tisíciletí navštívili naše košty vín hosté z Austrálie, Indie a Ruska.

Letos tu žádného cizince nemáme, ale bezmála čtyřem stovkám návštěvníků můžeme nabídnout 359 vzorků vín, z nichž 249 je jich bílých a rovná stovka červených. Raritou výstavy je víno z Pražského hradu,“ neskrýval radost Bělovský.

Zatímco celá řada vinařů si nenechala ujít ani jeden z dvaceti tupeských koštů, Jaroslav Pešán, zaměstnanec Státní veterinární správy Praha z Jihlavy, byl na něm poprvé. „Jsou tu opravdu skvělá vína. Neříkám to ze zdvořilosti, ale protože jsem vlastníkem vinné kóje v Mikulově, takže vínu trochu rozumím. Jako bývalý místopředseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny jsem spolupracoval na tvorbě vinařského zákona,“ svěřil se Pešán.

Za poznámku stojí to, že od čtvrtého ročníku byly výstavy vín přeneseny do kulturního prostředí školní tělocvičny. Z dosavadních koštů věnovali vinaři tupeské škole víc než tři sta tisíc korun. „Vybavili jsme z nich počítačovou učebnu, zakoupili doskočiště na skok vysoký, sjezdové lyže a další vybavení. Na sklonku loňského roku jsme z části finančního daru vinařů zakoupili interaktivní tabuli,“ potvrdil zástupce ředitele ZŠ Tupesy Antonín Ťuhýček.

Zdeněk Skalička